Mies vangittu Raaseporin Karjaalla tapahtuneesta kuolemaan johtaneesta väkivaltarikoksesta
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus on vanginnut 1980-luvulla syntyneen miehen epäiltynä Raaseporin Karjaalla elokuun lopussa tapahtuneesta väkivaltarikoksesta. Uhri menehtyi saamiinsa vammoihin ensihoidon yhteydessä.
Julkaistu 3.9.2026 klo 12.30
Hätäkeskus sai 29.–30. elokuuta välisenä aikana ilmoituksen ulkona olevasta miehestä, jolla oli pahoinpitelyyn viittaavia vammoja. 1970-luvulla syntynyt mies menehtyi, kun häntä oltiin siirtämässä ambulanssiin. Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen mukaan tapauksen tutkinta on edistynyt, ja poliisi on onnistunut selvittämään rikoksen tapahtumapaikan sekä epäillyn henkilöllisyyden.
Tutkinnassa on selvinnyt, että epäilty ja uhri tunsivat toisensa, mutta he eivät olleet sukulaisia. Poliisi epäilee alkoholilla olleen osuutta tapahtumiin. Tällä hetkellä viranomaiset eivät epäile muiden henkilöiden liittyvän tapaukseen. Juttua tutkitaan törkeänä pahoinpitelynä ja kuolemantuottamuksena.
Esitutkinta jatkuu parhaillaan kuulusteluilla ja rikospaikkatutkinnan lausuntojen odottamisella. Syytteen nostamisen määräaika on asetettu marraskuulle 2026. Asiasta tiedotti Länsi-Uudenmaan poliisilaitos.
Lähde: https://poliisi.fi/-/yksi-vangittu-raaseporin-vakivaltarikoksesta
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Länsi-Uudenmaan poliisilaitos.
Lue myös
- Raasepori hankkii taidetta Stallörin puistoon – rantarakenteiden budjettiin 30 000 euron varaus · 23.10.2026
- Raaseporin Vesi ottaa miljoonan euron lainan investointeihin · 23.10.2026
- Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen rahoitus tiukentuu – palvelutarve kasvaa nopeasti · 21.10.2026
- Inkoon ja Raaseporin pienvenesatamista varastettiin kymmeniä perämoottoreita – poliisi epäilee laajaa rikossarjaa · 21.10.2026
- Raasepori hankkii työhönvalmennuspalveluita 400 000 eurolla – Hangon palvelupiste sulkeutuu loppuvuodeksi · 19.10.2026
- Länsi-Uudellamaalla yli 70 000 osallistui syöpäseulontoihin – rintasyövän tutkimukset aktiivisimpia · 16.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Yksi vangittu Raaseporin väkivaltarikoksesta · Länsi-Uudenmaan poliisilaitos