Mikkelin seudulta runsaasti ehdotuksia Palvelun aatelia -kilpailuun
Etelä-Savon parhaita palveluntarjoajia etsivä kilpailu keräsi tänä vuonna ennätykselliset 200 ehdotusta. Ehdotuksia tuli jokaisesta maakunnan kunnasta, mutta erityisen runsaasti niitä saatiin Mikkelin seudulta.
Julkaistu 20.7.2026 klo 06.45

Etelä-Savon kauppakamari tiedotti, että kolmatta kertaa järjestettävän Palvelun aatelia -kilpailun ehdotusaika päättyi heinäkuun puolivälissä. Mukana on laaja kirjo toimijoita ravintoloista ja kaupoista aina korjauspalveluihin ja hyvinvointialan yrityksiin.
Kilpailun tavoitteena on löytää palveluntuottajia, jotka tekevät asiakaskokemuksesta poikkeuksellisen hyvän. Ehdotusten perusteluissa korostuivat tänä vuonna erityisesti ystävällisyys, kiireettömyys ja aito asiakaslähtöisyys. Seuraavaksi kaupan- ja palvelualan valiokunta karsii joukosta kymmenen finalistia, joiden palvelun laatua testataan käytännössä mysteerishoppauksilla.
Lopullinen voittaja julkistetaan tammikuussa 2027 järjestettävässä Yrittäjägaalassa. Kilpailun järjestelyissä on mukana laaja joukko alueellisia toimijoita, kuten Mikkelin kehitysyhtiö Miksei, Etelä-Savon maakuntaliitto sekä useita maakunnan kuntia ja yrityksiä.
Lähde: Etelä-Savon kauppakamari
Lähde: Etelä-Savon kauppakamari
Lue myös
- Mikkeli asettaa tiukat taloustavoitteet tytäryhtiöilleen – Mikkelin Mikaeli Oy uutena mukaan seurantaan · 21.8.2026
- Kauppakeskus Stellaan uusi myymälä – Rituals avaa ovensa syyskuussa · 20.8.2026
- Puumalan alueseurakunnan loppukesän tapahtumat: Messuja ja tiekirkon opastuksia vuonna 2026 · 20.8.2026
- Kangasniemellä etsitään keinoja vapaa-ajanasumisen ilmastovaikutusten vähentämiseen · 20.8.2026
- Vertaistukea läheistään hoitaville tarjolla Mikkelissä · 20.8.2026
- Vertaistukea ja keskusteluapua läheistään hoitaville Mikkelissä · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Palvelun aatelia -kilpailuun saatiin 200 ehdotusta eri puolilta Etelä-Savoa · Etelä-Savon kauppakamari