Mikkelin Toriparkkiin uusi sähköautojen latauspiste – tarjolla myös suurteholatausta
Mikkelin keskustan sähköautoilijoiden palvelut paranevat, kun Toriparkin yläkertaan on avattu uusi kymmenpaikkainen latausasema. Uusi latauskenttä tarjoaa sekä nopeaa suurteholatausta että pidempiaikaiseen pysäköintiin sopivaa asiointilatausta.
Julkaistu 16.10.2026 klo 08.46

Mikkelin keskustan sähköautojen latausverkosto on laajentunut Toriparkkiin valmistuneen uuden ABC-latausaseman myötä. Osuuskauppa Suur-Savon tiedotteen mukaan asema on jo otettu käyttöön, ja se on suunniteltu palvelemaan niin nopeasti asioivia kuin keskustassa pidempään viipyviä autoilijoita.
Latausasemalla on yhteensä kymmenen latauspistettä, joista kuusi on tarkoitettu suurteholataukseen. Lisäksi käytössä on neljä 22 kilowatin tehoista asiointilatauspistettä. Koko latauskentän yhteisteho nousee 300 kilowattiin. Sijainti Toriparkin yläkerrassa mahdollistaa auton lataamisen kätevästi kauppareissun tai muiden keskusta-asiointien yhteydessä.
Lataaminen asemalla onnistuu mobiilisovelluksella tai tavallisilla maksukorteilla. Osuuskauppa kertoo investoinnin tavoitteena olevan keskustan saavutettavuuden parantaminen ja kasvavaan sähköistyvän liikenteen tarpeeseen vastaaminen.
Lue myös
- Viitostielle tietyö Mikkelissä lokakuun loppupuolella · 17.10.2026
- Metsä-Sairilan puhdistamon operointi kilpailutuksessa – vesilaitos ennakoi investointeja 20 vuodeksi · 15.10.2026
- Mikkeli loivensi uusia hidastetöyssyjään sujuvamman liikenteen vuoksi · 11.10.2026
- Mikkelin Savilahden silta rakennetaan uudelleen – suunnitelmat valtatien 5 pullonkaulan poistamiseksi alkavat · 9.10.2026
- Hirvensalontien tietyö rajoittaa liikennettä Mikkelissä loppusyksystä 2026 · 6.10.2026
- Mikkelin Prismassa voi nyt skannata ruokaostokset omalla puhelimella · 6.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Mikkelin Toriparkin sähköautojen latausasema otettiin käyttöön · Osuuskauppa Suur-Savo