Mimmit-yhtyeen Tyttösankarit-lastenkonsertti Pirkkala-salissa lokakuussa
Pirkkalassa järjestetään sunnuntaina 4. lokakuuta 2026 lapsille suunnattu Tyttösankarit-konsertti, jossa juhlitaan tyttöjen elämää musiikin ja animaatioiden voimin.
Julkaistu 20.8.2026 klo 06.18
Konsertti alkaa Pirkkala-salissa kello 15.00. Verso-rakennuksessa sijaitsevaan saliin kuljetaan Urheilutie 7:n pääovista. Mimmit-yhtyeen esityksessä hyödynnetään värikkäitä tausta-animaatioita, ja mukana on myös tukiviittoja Siina. Yleisöllä on mahdollisuus osallistua esitykseen laulaen ja viittoen.
Pirkkalan kunnan kulttuuripalveluiden järjestämään tapahtumaan on maksuton sisäänpääsy. Konsertti kestää noin 50 minuuttia, ja se on suunnattu erityisesti lapsiperheille. Järjestelyissä on huomioitu, että saliin ei saa viedä lastenvaunuja, rattaita tai eväitä.
Tapahtumaan on ennakkoilmoittautuminen, joka avautuu syyskuussa viikolla 37. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Paikan päällä liikutaan ulkokengillä, ja vaatteet voi jättää aulan valvomattomaan naulakkoon.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Pirkkala – tapahtumat.
Lähde: Pirkkala – tapahtumat
Lue myös
- Pirkkalaan perustetaan uusi Likellä-kerho ikäihmisten kohtaamispaikaksi · 20.8.2026
- Rentouttava rumpu-äänimatka Pirkan Pirtillä marraskuun alussa · 20.8.2026
- Lukukoirat vierailevat Pirkkalan pääkirjastossa tiistai-iltaisin · 20.8.2026
- Lukukoirat vierailevat tiistai-iltaisin Pirkkalan pääkirjastossa · 20.8.2026
- Pirkkalan Elokolossa järjestetään viikoittainen Ystäväkahvila ikäihmisille · 20.8.2026
- Maksutonta tuolijumppaa tarjolla Pirkkalassa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Mimmit: Tyttösankarit -lastenkonsertti · Pirkkala – tapahtumat