Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 EspooAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Mönkijät ja mopot tärvelivät nurmialueita Espoon Nikunmäessä – poliisi pyytää havaintoja

Länsi-Uudenmaan poliisi tutkii syyskuun aikana tapahtunutta vahingontekoa, jossa mönkijöillä ja mopoilla on aiheutettu huomattavia vaurioita liikekiinteistön pihalle Espoon Nikunmäessä.

Julkaistu 1.10.2026 klo 00.30

Kuvituskuva
Kuvituskuva Kuva: Dickelbers · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Juvankartanontiellä sijaitsevan liikekiinteistön nurmialueita on vaurioitettu ajamalla niillä toistuvasti syyskuun puolivälistä alkaen. Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen mukaan vahingot kattavat yli 500 neliömetrin alueen, ja niiden korjauskustannusten arvioidaan nousevan noin 8 000 euroon.

Poliisin tietojen mukaan mopoilijoiden ja mönkijäkuljettajien kokoontumisajot ovat aiheuttaneet alueella vahinkoa lähes päivittäin. Tapauksesta on kirjattu rikosilmoitus vahingonteosta. Viranomaiset toivovat havaintoja ja tietoja tapahtumista sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.lansi-uusimaa@poliisi.fi tai vihjepuhelimeen numeroon 0295 438 488.

Poliisi muistuttaa myös huoltajia keskustelemaan nuorten kanssa siitä, missä ja miten mopoilla ja mönkijöillä liikutaan ilta- ja yöaikaan.

Lähde: https://poliisi.fi/-/poliisi-pyytaa-havaintoja-espoossa-vahinkoa-aiheuttaneista-monkija-ja-mopokuljettajista

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Länsi-Uudenmaan poliisilaitos.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Poliisi pyytää havaintoja Espoossa vahinkoa aiheuttaneista mönkijä- ja mopokuljettajista · Länsi-Uudenmaan poliisilaitos