Moottoripyöräkerho valtasi liikemiehen hallitilat Helsingissä
Satan’s Choice MC -moottoripyöräkerho on ottanut haltuunsa helsinkiläisen liikemiehen hallitilat. Vuokranantaja on kertonut poliisille kokeneensa kauhunhetkiä ja joutuneensa kerhon johtajan pahoinpitelemäksi.
Julkaistu 2.9.2026 klo 12.00

Helsingissä sijaitsevan hallin omistaja on päätynyt vaikeaan tilanteeseen, kun Satan’s Choice MC -liivijengi valtasi hänen tilansa. Vuokranantaja kuvaili poliisille tilannetta pelottavaksi yrittäessään selvittää vuokra-asiaa.
Kiinteistön omistaja kertoi viranomaisille joutuneensa kerhon johtajan fyysisen hyökkäyksen kohteeksi hallilla. Vaikka mies ilmoitti pahoinpitelystä poliisille, tapaus ei johtanut syytteisiin.
Tapaus on tuonut esiin vuokranantajan kohtaamat vaikeudet liivijengin vallattua tilat. Poliisi on selvittänyt hallin luvattomaan käyttöön ja vuokraukseen liittyvää kokonaisuutta.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Helsinki Roosters tavoittelee finaalipaikkaa – Vaahteramalja pelataan Bolt Arenalla · 2.9.2026
- Oikeudenkäynnit muuttuvat Vantaalla – videotallennus käyttöön lokakuussa · 2.9.2026
- Kruununhaan Teatterikulman tontti muuttuu asuinkäyttöön – kaupungille yli miljoonan euron korvaus · 2.9.2026
- Helsingin liikuntapuistojen pysäköinninvalvonta uudistuu – neljä suosittua aluetta uuden toimijan hallintaan · 2.9.2026
- Helsingin hammashoitoloita suljetaan tilapäisesti lokakuussa 2026 · 2.9.2026
- Itäkadun ja Kivikon hammashoitolat sulkevat ovensa tilapäisesti lokakuussa 2026 · 2.9.2026
Keskustelu
Ladataan…