Moottorivene ajoi karille Juurikkasaaren edustalla Jyväskylässä – kolme ihmistä evakuoitiin rantaan
Kolme ihmistä siirrettiin pelastuslaitoksen alukseen sunnuntaina, kun noin kahdeksanmetrinen moottorivene ajoi karille Jyväskylän Säynätsalossa. Onnettomuus aiheutti veneeseen vuodon ja pienen öljyvahingon.
Julkaistu 30.8.2026 klo 14.45

Keski-Suomen pelastuslaitoksen mukaan pelastajat siirsivät veneessä olleet kolme henkilöä omaan alukseensa ja kuljettivat heidät rantaan. Kukaan matkustajista ei loukkaantunut onnettomuudessa, joka tapahtui Juurikkasaaren edustalla 30. elokuuta.
Karilleajo vaurioitti moottorivenettä niin, että se alkoi vuotaa vettä. Pelastushenkilöstö onnistui pitämään aluksen pinnalla pumppaamalla vettä pois. Samalla pelastuslaitos aloitti torjuntatoimet järveen päässeen pienen polttoainemäärän vuoksi.
Pelastuslaitos ja järvipelastajat valmistelevat veneen hinaamista rantaan yhteistyönä. Tehtävään osallistuu yhteensä neljä alusta, joista kaksi on pelastuslaitoksen ja kaksi järvipelastajien yksiköitä.
Lähde: Keski-Suomen pelastuslaitos
Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue
Lue myös
- Mystinen savunhaju työllisti pelastuslaitosta Jämsän Lukkoilantiellä · 6.9.2026
- Liikenneonnettomuuksia ja tarkastustehtäviä Jyväskylässä – yksi sairaalaan Tourulan sillan alla tapahtuneesta kolarista · 6.9.2026
- Tietyö hidastaa liikennettä Keski-Palokan ja Vertaalan välillä syksyllä 2026 · 6.9.2026
- Puuppolan ja Vertaalan väliselle tielle tietyö ja nopeusrajoituksia syksyllä 2026 · 6.9.2026
- Tietyö hidastaa liikennettä valtatiellä 18 Keljon kohdalla syyskuussa 2026 · 6.9.2026
- Ruuanlaitto ja mönkijäturma työllistivät pelastuslaitosta Jyväskylässä · 6.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue