Moottorivene ajoi karille Säynätsalossa – kolme ihmistä pelastettiin rantaan
Noin kahdeksanmetrinen moottorivene ajoi karille Juurikkasaaren edustalla sunnuntai-iltana 30. elokuuta. Pelastuslaitos evakuoi veneessä olleet kolme henkilöä, ja onnettomuudesta selvittiin ilman henkilövahinkoja.
Julkaistu 30.8.2026 klo 20.45

Keski-Suomen hyvinvointialueen onnettomuustiedotteen mukaan karilleajo aiheutti veneeseen vaurion, jonka seurauksena alus alkoi vuotaa vettä. Vene on saatu pidettyä pinnalla pumppaamalla, ja pelastuslaitos valmistelee parhaillaan aluksen hinausta rantaan yhdessä järvipelastajien kanssa. Tehtävään osallistuu yhteensä neljä alusta.
Pelastuslaitos suorittaa kohteessa myös ympäristövahinkojen torjuntaa, sillä vaurioituneesta veneestä on päässyt vuotamaan veteen pienen määrän polttoainetta. Paikallisten asukkaiden ja vesilläliikkujien on hyvä huomioida käynnissä oleva pelastusoperaatio Juurikkasaaren läheisyydessä.
Samana iltana pelastuslaitoksella oli tehtävä myös Jyväskylän Pupuhuhdantiellä, jossa ulkoalueella ollut irrallinen litiumakku syttyi palamaan. Yksi pelastusyksikkö sammutti palon nopeasti, eikä liekkien raportoitu levinneen ympäristöön tai aiheuttaneen vahinkoa ihmisille.
Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72276048/keski-suomen-pelastuslaitos-onnettomuustiedote?lang=fi
Lue myös
- O2-Jyväskylä avasi voittotilinsä miesten F-liigassa – Ampparit kaatoivat Jymyn ja OLS:n · 22.9.2026
- Jyväskylän pelastuslaitoksella useita tehtäviä: lastenrattaiden palo ja hissiin jumiutuneita · 22.9.2026
- Keljon ja Ristonmaan välille tietyö syksyllä 2026 · 22.9.2026
- Jyväskylän ja Keski-Suomen kausirokotukset käynnistyvät lokakuun lopulla · 22.9.2026
- Tiede ja valo kohtaavat Jyväskylässä – Tutkijoiden yö tuo elämyksiä kampuksille · 22.9.2026
- O2-Jyväskylälle historiallinen avausvoitto ja jatkoaikaryöstö Oulusta · 21.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue