Mozartin Don Giovanni -ooppera nähdään valkokankaalla Kemin Kinopirtissä
Kemin Kinopirtti esittää Mozartin klassikko-ooppera Don Giovannin taltioinnin, joka on kuvattu historiallisessa Teatro Olimpicossa Vicenzassa.
Julkaistu 27.8.2026 klo 05.14

Kemin Kinopirtissä päästään nauttimaan oopperatunnelmasta, kun valkokankaalla nähdään Ivan Fischerin ohjaama ja johtama Don Giovanni. Esityksessä hyödynnetään teatteritilan arkkitehtuuria ja nuorten tanssijoiden muodostelmia osana näyttämökuvaa. Pääosassa Don Giovannina nähdään André Schuen ja Leporellon roolissa Luca Pisaroni.
Esityspaikkana toimii Kemin Kinopirtti. Tapahtumailmoituksen mukaan pääsymaksu on ennakkoon 23 euroa ja ovelta 25 euroa. Hintaan sisältyy väliaikatarjoilu.
Kemin kaupungin tapahtumatietojen mukaan tuotanto yhdistää visuaalisen kekseliäisyyden ja dramaattisen orkesterisoiton elokuvateatterin puitteisiin.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kemi – tapahtumat.
Lähde: Kemi – tapahtumat
Lue myös
- Kemin ja Keminmaan seniorimessut järjestetään lokakuussa Kulttuurikeskuksessa · 27.8.2026
- Kemin Senioriviikko lokakuussa: Ohjelmassa hyvinvointia ja paikallista yhteistyötä · 27.8.2026
- Rock-Eki ja Malla esiintyvät Meritähden Venetsialaisissa · 27.8.2026
- Kemin Seniorikinot jatkuvat Kinopirtissä syksyllä 2026 · 27.8.2026
- Kontionkadun asukaspuistossa vietetään koko perheen Halloween-iltaa syyskuussa · 27.8.2026
- Bregenzin järvinäyttämön Madame Butterfly nähdään Kemin Kinopirtissä · 27.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Oopperaa Kinopirtissä | Mozart: Don Giovanni · Kemi – tapahtumat