Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KirkkonummiAI-koostettu · gemini-3.5-flash

Musiikkiopiston opettajavireistä tehtiin oikaisuvaatimuksia Kirkkonummella – lautakunta hylkäsi vaatimukset

Kirkkonummen sivistys- ja vapaa-aikalautakunta on käsitellyt kaksi musiikkiopiston opettajan virantäyttöön liittyvää oikaisuvaatimusta. Lautakunta päätti jättää viulunsoiton opettajan viran täyttämättä jättämistä koskevan vaatimuksen tutkimatta ja hylkäsi viulun ja alttoviulun opettajan valintaa koskevan oikaisuvaatimuksen.

Julkaistu 11.6.2025 klo 00.00

Ensimmäinen oikaisuvaatimus koski vapaan sivistystyön ja taiteen perusopetuksen rehtorin päätöstä jättää viulunsoiton opettajan virka täyttämättä. Hakijoiden ei kokonaisarvioinnin perusteella katsottu täyttäneen virkatehtävän edellyttämiä valmiuksia riittävästi. Lautakunta jätti oikaisuvaatimuksen tutkimatta, sillä vakiintuneen oikeuskäytännön mukaan päätös viran täyttämättä jättämisestä on työnantajan valmistelua koskeva ratkaisu, josta ei voi valittaa.

Toinen oikaisuvaatimus koski viulun ja alttoviulun opettajan virantäyttöä, johon oli määräaikaan mennessä saapunut 17 hakemusta. Eräs hakijoista vaati valintapäätöksen kumoamista ja viran julistamista uuteen hakuun. Lautakunta päätti hylätä tämän oikaisuvaatimuksen perusteettomana.

Kokousasiakirjat ja päätökset perusteluineen ovat luettavissa kokonaisuudessaan kunnan verkkosivuilla osoitteessa https://kirkkonummi.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=20252104.

Lähde: Kirkkonummin Sivistys- ja vapaa-aikalautakunta pöytäkirja 11.6.2025.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Sivistys- ja vapaa-aikalautakunta 11.06.2025 Pöytäkirja · Kirkkonummi