Myllypuron leikkipuistorakennus Myllynsiipi puretaan sisäilmaongelmien vuoksi
Helsingin kaupunki on päättänyt purkaa Myllypurossa sijaitsevan leikkipuistorakennus Myllynsiiven sen huonon kunnon ja jatkuvien sisäilmaongelmien takia. Purkutyöt on tarkoitus toteuttaa syksyllä 2026, ja tilalle on suunniteltu uutta rakennusta vuodelle 2029.
Julkaistu 18.9.2026 klo 12.35

Helsingin kaupungin tekninen johtaja on hyväksynyt osoitteessa Yläkivenrinne 3 sijaitsevan leikkipuistorakennuksen purkamisen. Kaupungin päätöksen mukaan vuonna 1975 valmistunut rakennus on todettu kuntotutkimuksissa välttävään kuntoon. Vaikka rakennusta on korjattu ja laajennettu 1990-luvun lopulla, vuonna 2022 havaitut sisäilmaongelmat ovat jatkuneet tehdyistä toimenpiteistä huolimatta.
Purkaminen katsottiin peruskorjausta järkevämmäksi vaihtoehdoksi, sillä laaja kunnostus olisi vaatinut mittavia rakenteellisia parannuksia ja koko talotekniikan uusimista. Purkutyöt on aikataulutettu alkavaksi syyskuussa 2026, ja niiden arvioidaan valmistuvan lokakuun aikana. Purku-urakan toteuttaa kaupungin oma rakentamispalveluliikelaitos Stara, ja kustannusarvio on 85 000 euroa.
Myllypuron asukkaille ja lapsiperheille muutos tarkoittaa odotusaikaa, sillä uuden korvaavan rakennuksen rakentaminen on ohjelmoitu alkavaksi vasta vuonna 2029. Purkamisen ja uuden rakentamisen välisenä aikana alueella toimitaan ilman nykyistä 194 neliömetrin kokoista rakennusta, joka on palvellut varhaiskasvatuksen ja opetuksen tarpeita.
Lähde: Helsingin kaupunki, teknisen johtajan päätös
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.
Lähde: Helsingin kaupunki
Lue myös
- Kontulan ostoskeskuksen Lastenaukion leikkipaikka remontoidaan 250 000 eurolla · 18.9.2026
- Pikitehtaankortteleiden esirakentamiseen yli 350 000 euron lisätilaus · 18.9.2026
- Lauttasaaren Isokaarella alkaa syksyllä meluisa rakennusurakka – poraukset ja louhinta tuovat rajoituksia · 18.9.2026
- Helsingin kouluihin ja päiväkoteihin uusia hankintoja – apulaispormestari vahvisti viranhaltijoiden päätökset · 18.9.2026
- Helsinki pitää Puhoksen peruskorjauksen rahoitussuunnitelmat salaisina · 18.9.2026
- Kruunuvuorensillan kaiteita testataan tuulitunnelissa – Helsingiltä lisätilaus siltaurakkaan · 18.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Leikkipuistorakennus Myllynsiiven purkaminen · Helsingin kaupunki