Naantali hinnoitteli Sokon uuden asuinalueen tontit – ensimmäiset omakotitontit hakuun syksyllä
Naantalin kaupunginhallituksen elinvoimajaosto on hyväksynyt Luonnonmaalla sijaitsevan Sokon uuden asuinalueen tonttien pohjahinnat. Alueen kunnallistekniikka on valmis, ja ensimmäiset tontit tulevat hakuun syksyllä 2026.
Julkaistu 6.6.2026 klo 17.03

Sokon asuinalue sijaitsee Luonnonmaan saaren länsiosassa Rymättyläntien pohjoispuolella. Kaupungin omistuksessa alueella on 16 omakotitonttia (AO) ja neljä yhtiömuotoiseen asumiseen tarkoitettua tonttia (AP). Omakotitonttien pinta-alat vaihtelevat noin 1 400 ja 2 200 neliömetrin välillä.
Omakotitonttien pohjahinnat on asetettu 55 000 ja 94 000 euron välille, mikä vastaa 40–45 euron neliöhintaa. Yhtiömuotoisten tonttien pohjahinnat vaihtelevat 118 500 eurosta 140 000 euroon. Hinnoittelussa on otettu huomioon tonttien muoto ja sijainti. Osalla tonteista hintaa on alennettu 5 000 eurolla, koska niille joudutaan rakentamaan kiinteistökohtainen jätevedenpumppaamo.
Tonttien luovutukset on suunniteltu vuosille 2026 ja 2027. Ensimmäisten tonttien hakumenettelystä ja tarkemmasta aikataulusta päätetään toimielinten kesätauon jälkeen syksyllä. Tontin saajalta peritään omakotitonteilla 500 euron ja yhtiömuotoisilla tonteilla 3 000 euron varausmaksu, joka hyvitetään kaupanteon yhteydessä.
Lisätietoja tonttien hinnoittelusta ja sijainnista voi lukea elinvoimajaoston pöytäkirjasta osoitteessa https://naantali.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026866
Keskustelu
Ladataan…