Naantalin Luonnonmaalle asennettu riistavaroitusjärjestelmä parantamaan turvallisuutta
Naantalin Luonnonmaantielle 189 on asennettu uusi aktiivinen riistavaroitusjärjestelmä, jonka tavoitteena on vähentää hirvieläinonnettomuuksia ja lisätä liikenneturvallisuutta alueella. Järjestelmä on vastaavanlainen kuin valtatiellä 8 Nousiaisissa jo käytössä oleva ratkaisu, ja Naantalin asennus on osa jatkotutkimusta, jossa selvitetään järjestelmän luotettavuutta ja toimivuutta erilaisissa ympäristöissä.
Julkaistu 26.6.2026 klo 12.46

Järjestelmän tarkoituksena on varoittaa kuljettajia hirvieläimistä ja siten ehkäistä vaaratilanteita. Aktiivinen varoitusjärjestelmä pyrkii reagoimaan eläinten läsnäoloon ja antamaan tiedon tienkäyttäjille ajoissa, jotta he voivat sopeuttaa ajonopeutensa ja -tapansa tilanteeseen sopivaksi.
Lisäksi Lounais-Suomessa jatkuvat päällystystyöt viikolla 27, koskien valtatietä 10 Liedossa ja kantatietä 41 Loimaalla. Satakunnan alueella töitä tehdään Merikarvialla. Tienvarsien niitot ovat myös käynnissä kesäkuusta elokuun loppuun, ja suurin osa Varsinais-Suomen ja Satakunnan teistä niitetään kertaalleen juhannuksen ja elokuun lopun välisenä aikana.
Lue myös
- Tietyö haittaa liikennettä tiellä 41 Loimaan ja Huittisten välillä syyskuussa 2026 · 7.9.2026
- Pohjanpääntien tietyö rajoittaa liikennettä Naantalissa syyskuussa 2026 · 5.9.2026
- Aurinkotien tietyö laajenee Piispantien risteykseen – muutoksia liikenteeseen marraskuulle asti · 4.9.2026
- Sipoon Savijärvellä havaittu erittäin runsaasti sinilevää – sisävesillä poikkeuksellinen syyshuippu · 3.9.2026
- Tietokirjailija Harri Ahonen luennoi rannikon retkeilyreiteistä Merikarvialla · 3.9.2026
- Komiat ja Albert Salminen trio nousevat Merikarvian tanssivintin lavalle syyskuussa · 3.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Lounais-Suomen päällystystyöt viikolla 27 · Lounais-Suomen elinvoimakeskus