Naantalin Muumimaailmassa panostetaan saavutettavuuteen viittomakielen ja kuvakommunikaation avulla
Muumimaailmassa järjestetään elokuun toisena viikonloppuna erityinen teematapahtuma, jossa esitykset tulkataan viittomakielelle ja puhevammaiset kävijät huomioidaan kuvatauluilla. Tapahtuman tavoitteena on mahdollistaa satumaailman elämykset entistä useammalle lapselle ja perheelle.
Julkaistu 5.8.2026 klo 14.45

Naantalin Muumimaailmassa vietetään 8.–9. elokuuta 2026 viitottua ja kuvitettua viikonloppua. Diakonia-ammattikorkeakoulun (Diak) mukaan tapahtumassa hyödynnetään suomalaista viittomakieltä, viitottua puhetta sekä tukiviittomia, jotta ohjelma olisi saavutettavissa mahdollisimman monelle.
Käytännön tulkkauksesta vastaa 14 Diakin viittomakielen ja puhevammaisten tulkkauksen opiskelijaa. Lehtori Matleena Messon mukaan pitkäaikainen yhteistyö teemapuiston kanssa tarjoaa opiskelijoille arvokasta kokemusta lasten tulkkauksesta aidoissa yleisötilanteissa. Samalla se varmistaa, että erityistä tukea tarvitsevat lapset voivat nauttia esityksistä täysipainoisesti.
Kommunikoinnin tueksi on laadittu myös erityisiä kuvakommunikaatiotauluja, jotka on suunnattu kuvia ilmaisussaan käyttäville vierailijoille. Diakin lehtori Tiia Oldenburg muistuttaa, että nämä taulut ovat ladattavissa Muumimaailman verkkosivuilta jo etukäteen vierailuun valmistautumista varten.
Lue myös
- Naantalin uusi Prisma avaa ovensa syyskuussa – Karvetin liikekeskus tuo kaupunkiin lähes sata työpaikkaa · 21.9.2026
- Kankaanpään ja Jämijärven välisellä maantiellä 261 päällystystyöt jatkuvat · 18.9.2026
- Rymättyläntielle liikennerajoituksia syyskuussa 2026 – tietyö haittaa liikennettä Kauppilan kohdalla · 16.9.2026
- Pohjanpääntien tietyö rajoittaa liikennettä Naantalissa syyskuussa 2026 · 15.9.2026
- Heinäistentielle tietyö ja liikennevalot syyskuussa 2026 · 14.9.2026
- Naantalin uusi Prisma avaa ovensa syyskuussa – tuo kaupunkiin lähes sata työpaikkaa · 14.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Muumimaailman viitottu ja kuvitettu viikonloppu 8.–9.8. kutsuu kaikki mukaan · Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)