Napolilaista pizzaa Aleksanterinkadulle – Sotto laajentaa Lahteen elokuussa
Pizzeriaketju Sotto avaa uuden 40-paikkaisen ravintolan Lahden ydinkeskustaan torstaina 13. elokuuta 2026. Avajaisiltana ravintola houkuttelee kaupunkilaisia tarjoamalla kaksi pizzaa yhden hinnalla.
Julkaistu 6.8.2026 klo 06.45

Uusi ravintola sijoittuu osoitteeseen Aleksanterinkatu 25a, ja sen ovet avautuvat kello 17.00. Sotto Pizzerian tiedotteen mukaan kyseessä on ketjun kahdeksas toimipiste Suomessa. Ravintola sijaitsee katutasossa ja tarjoilee napolilaistyylisten pizzojen lisäksi muun muassa olutta, viiniä sekä jäätelöä.
Ketjun operatiivinen johtaja Mikko Aitto-oja kertoo, että Lahti on ollut yrityksen laajentumissuunnitelmissa jo pitkään. Sopiva liiketila löytyi lopulta keskeiseltä paikalta Aleksanterinkadun kulmasta. Avajaispäivän tarjous, kaksi pizzaa yhden hinnalla, on voimassa niin kauan kuin raaka-aineita riittää. Etu koskee tilauksen edullisempia pizzoja.
Sotto on kotimainen pizzaketju, joka on kasvanut viime aikoina nopeasti. Ennen Lahden avauksia ketju laajentaa toimintaansa myös muun muassa Porvooseen ja Tampereelle. Yrityksen tavoitteena on avata useita uusia toimipisteitä vuosittain eri puolille Suomea.
Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72216680/sotto-pizzeria-avaa-lahdessa?lang=fi
Lue myös
- Helsingin tulevat rakennushankkeet jäivät pöydälle kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnassa · 22.9.2026
- Helsinki vaihtaa Omaolo-oirearvion uuteen digipalveluun – käyttö laajenee myös lapsiin · 22.9.2026
- Mies menehtyi pudottuaan sillalta Veturitielle Pasilassa · 22.9.2026
- Helsingin ehkäisyneuvonta muuttaa Kruununhakaan – kaupunki tarjoaa maksuttomia influenssa- ja koronarokotuksia · 22.9.2026
- Tampereen ja Pirkanmaan rokotuskierros käynnistyy – ensimmäiset ajat varattavissa syyskuun lopulla · 22.9.2026
- Helsinkiläinen kuvanveistäjä Maija Fox palkittiin 12 000 euron stipendillä · 22.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Sotto Pizzeria avaa Lahdessa! · Sotto Pizzeria