Narvassa kuljetaan kyläkävelyllä ja esitellään kansallispukuja
Vesilahden Narvassa järjestetään perinnepäivä, joka kokoaa yhteen kylähistorian, kansallispuvut ja perinteiset työnäytökset.
Julkaistu 20.8.2026 klo 06.45

Tapahtuma alkaa kyläkävelyllä, joka lähtee liikkeelle kello 11 Sorvalasta osoitteesta Kestintie 1. Tuula Tuomisen johdolla kuljettava reitti kulkee Ylä-Narvantietä pitkin kotiseutumuseolle. Matkan aikana kuullaan tarinoita alueen historiasta, ja osallistujia kannustetaan pukemaan ylleen kansallispukuja.
Kotiseutumuseolla, osoitteessa Ylä-Narvantie 100, ohjelma jatkuu kello 13.30 kansallispukujen esittelyllä. Tilaisuudessa kerrotaan vesilahtelaisen kansallispuvun äidistä Sylvia Mäkelästä, ja esillä on hänen tekstiilejään. Museon torpassa on nähtävillä myös mekaanisia puuleluja.
Museon pihapiirissä on kello 12–16 välisenä aikana tarjolla musiikkia, työnäytöksiä sekä myyntikojuja. Paikan päällä on mahdollisuus nauttia tuoretta rievää ja nokipannukahvia. Sorvalan näyttely on avoinna laajemmin kello 10–17.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Vesilahti – tapahtumat.
Lähde: Vesilahti – tapahtumat
Lue myös
- Samotissa järjestetään aikuisten ja lasten yhteinen savikurssi · 20.8.2026
- Savenvalaja Nina Samotti opastaa dreijauksen alkeisiin · 20.8.2026
- Elinan surma -balladi ja runolauluperinne esillä Vesilahdessa · 20.8.2026
- Narvan historiasta ja talojen tarinoista kerrotaan kyläkävelyllä Vesilahdella · 20.8.2026
- Laukon Elina ja eläinystävät -lastenkirja tuo keskiaikaisen tarinan lapsille · 20.8.2026
- Lähitorilta saa neuvontaa ja palveluohjausta ilman ajanvarausta · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kyläkävely ja kansallispukuja Narvassa · Vesilahti – tapahtumat