Nuorisotila Cellariin luvassa remontti ja lisää aukiolotunteja – piha-alueen turvallisuudesta tekeillä aloite
Jämijärven nuorisotila Cellarin toimintaan ja tiloihin on tulossa merkittäviä uudistuksia kuluvan vuoden aikana. Nuorisovaltuusto käsitteli kokouksessaan tilan remonttia, aukioloaikojen muutoksia sekä piha-alueen turvallisuuden parantamista koskevaa aloitetta.
Julkaistu 10.3.2026 klo 00.00
Nuorisotila Cellarissa tehdään tänä vuonna remontti, jonka on määrä valmistua syksyllä. Hanketta varten on varattu 10 500 euron investointimääräraha vuodelle 2026, ja paikallisia nuoria on tarkoitus osallistaa remontin toteutukseen. Myös tilan aukioloaikoja viilataan: kuukauden viimeinen Yöcellari lyhenee kahdella tunnilla, mikä mahdollistaa toiminnan järjestämisen useampana iltana. Jatkossa Cellari on auki kuukauden kahtena viimeisenä lauantaina kello 18–22, ja kokonaisaukioloaika kasvaa kahdella tunnilla.
Turvallisuuden ja ohjausresurssien takaamiseksi perjantai- ja lauantai-iltojen toiminnan tueksi on palkattu määräaikainen tuntityöntekijä Heidi Poti. Tavoitteena on, että viikonlopun iltavuoroissa on aina paikalla kaksi työntekijää. Lisäksi nuorisovaltuusto hyväksyi kokouksessaan Cellarin päivitetyt säännöt sekä jatkoi piha-alueen turvallisuuden parantamista koskevan aloitteen valmistelua.
Kokouksessa suunniteltiin myös tulevia tapahtumia. Pääsiäisen munaralli käynnistyy keskiviikkona 1. huhtikuuta ja koulun päättäjäistapahtuma järjestetään perjantaina 29. toukokuuta. Nuorisovaltuusto valitsi myös yksimielisesti puheenjohtajansa Ville Sjömanin yhteyshenkilöksi Suomen Nuorisovaltuustojen Liiton Lounais-Suomen piiriin.
Lisätietoja tehdyistä päätöksistä ja nuorisotilan säännöistä voi lukea Jämijärven virallisesta pöytäkirjasta osoitteessa https://jamijarvi-julkaisu.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=1527
Lähde: Jämijärvin Nuorisovaltuusto pöytäkirja 10.3.2026.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Nuorisovaltuusto: 3/2026 10.3.2026 18:04 · Jämijärvi