Opastettu sieniretki suuntaa Ala-Toikon maastoihin Ylöjärvellä
Ylöjärven Ala-Toikossa järjestetään syyskuun lopulla opastettu suppilovahveroretki, jossa tutustutaan alueen satoisaan mutta mäkiseen maastoon.
Julkaistu 17.9.2026 klo 05.32

Retki suuntautuu Ala-Toikon maisemiin, ja osallistujilla on mahdollisuus poimia suppilovahveroiden lisäksi myös muita sieniä, marjoja ja villiyrttejä. Järjestäjien mukaan maasto on korkeuseroiltaan vaihtelevaa, mutta sienisaalis on varma.
Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Ylöjärven Keskustanaiset sekä Ala-Toikosta Arkadialle ry. Osallistujille on tarjolla termospullokahvit, joista voi suorittaa vapaaehtoisen kahvirahan.
Retkelle tulee ilmoittautua viimeistään perjantaiaamuna 25. syyskuuta. Tarkemmat ohjeet ja tiedot retkestä saa ilmoittautumisen yhteydessä järjestäjiltä.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ylöjärvi – tapahtumat.
Lähde: Ylöjärvi – tapahtumat
Lue myös
- Viljakkalan Vilskeellä liikutaan perheen voimin syyslomalla · 17.9.2026
- Keskustan urheilutalolla liikutaan koko perheen voimin syyslomalla · 17.9.2026
- Kurun urheilutalolla liikutaan koko perheen voimin syyslomalla · 17.9.2026
- Nuorten höntsyvuoro Viljakkalan Vilskeellä tarjoaa matalan kynnyksen pelailua · 17.9.2026
- Nuorten höntsyvuoro kutsuu pelailemaan keskustan urheilutalolle · 17.9.2026
- Nuorten höntsyvuoro Kurun urheilutalolla kutsuu pelailemaan · 17.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Opastettu suppilovahveroretki · Ylöjärvi – tapahtumat