Opastusta ja tukea kuulokojeen käyttöön Porissa
Porin kuuloyhdistys järjestää kuulolähipalvelua, jossa koulutetut vapaaehtoiset auttavat kuulovammaisia ja heidän läheisiään laitteiden huollossa ja käytössä.
Julkaistu 20.8.2026 klo 05.42

Porin kuuloyhdistys ry:n vapaaehtoiset tarjoavat asiantuntevaa neuvontaa kuulonhuoltoon liittyvissä kysymyksissä sekä opastavat kuulokojeiden ja muiden apuvälineiden käytössä. Paikan päällä on mahdollista saada apua kojeen puhdistukseen ja letkun vaihtoon.
Palveluun kuuluu myös vertaistukea ja ohjausta muiden palveluiden pariin. Tilaisuuksissa on lisäksi mahdollisuus ostaa edullisia kuulokojeen paristoja.
Toiminta on maksutonta ja suunnattu kaikille kuulovammaisille henkilöille sekä heidän läheisilleen. Järjestäjä suosittelee ottamaan mukaan oman kuulolaitteen käyttöohjeen asioinnin helpottamiseksi.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kokemäki – tapahtumat.
Lähde: Kokemäki – tapahtumat
Lue myös
- Sosionomikoulutus veti hakijoita Diakin Porin-kampukselle · 11.9.2026
- Sosionomikoulutus veti hakijoita Diakin Oulun-kampukselle · 11.9.2026
- Porin tiestöä kunnostetaan viikolla 38 – varaudu liikenneviivästyksiin · 11.9.2026
- Korvalan silta suljetaan liikenteeltä Sauvossa – kiertotie käyttöön syyskuun puolivälissä · 11.9.2026
- Porin keskustan suojatieonnettomuuden esitutkinta valmistui – pakettiauton kuljettajaa epäillään törkeästä kuolemantuottamuksesta · 10.9.2026
- Tavarajuna ja henkilöauto törmäsivät tasoristeyksessä Porissa · 8.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kuulolähipalvelu · Kokemäki – tapahtumat