Orivedellä ommellaan merinovillatakkeja Taitokeskuksen lokakuun kurssilla
Oriveden Taitokeskus järjestää lokakuussa kaksiosaisen ompelukurssin, jossa valmistetaan lämmin merinovillatakki talven varalle.
Julkaistu 31.8.2026 klo 05.20

Kurssi kokoontuu Oriveden Taitokeskuksessa kahtena peräkkäisenä tiistaina 20. lokakuuta ja 27. lokakuuta kello 17.00–19.30. Yhteensä kuuden oppitunnin aikana osallistujat valmistavat joko suoran tai kellohelmaisen villatakin kotimaisesta merinovillaneuloksesta.
Opetus soveltuu myös aloittelijoille, sillä malleissa ei ole monimutkaisia kiinnityksiä. Kurssilla harjoitellaan kankaan leikkaamista sekä saumurilla ja ompelukoneella työskentelyä. Materiaalit tilataan osallistujille yhteistilauksena, ja värivalinnat tehdään ennen kurssin alkua.
Osallistumisesta peritään 58 euron kurssimaksu, ja jäsenille hinta on 52,20 euroa. Lisäksi materiaalikustannukset ovat arviolta 55–70 euroa valitun mallin ja koon mukaan.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Orivesi – tapahtumat.
Lähde: Orivesi – tapahtumat
Lue myös
- Oriveden Lähitorilla monipuolista ohjelmaa syyskuun alussa: musiikkia, liikuntaa ja neuvontaa · 31.8.2026
- Taitokeskuksessa opastetaan tilkkumaalauksen saloihin syyskuun kurssilla · 31.8.2026
- Oriveden Taitokeskuksessa opetellaan maton kudontaa syyskuussa · 31.8.2026
- Orivedellä ommellaan merinovillaisia asusteita Taitokeskuksen kurssilla syyskuussa · 31.8.2026
- Orivedellä valmistetaan suojakoteloita tietokoneille villahuovasta ja nahasta · 31.8.2026
- Oriveden Taitokeskuksessa ommellaan tilkkutöitä kierrätysfarkusta lokakuussa · 31.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Taitokeskuksen kurssi: Merinovillatakki · Orivesi – tapahtumat