Oriveden Lähitorilla monipuolista ohjelmaa viikolla 38: tarjolla liikuntaa, neuvontaa ja ryhmätoimintaa
Oriveden Lähitori tarjoaa syyskuun puolivälissä laajasti toimintaa ikäihmisille, sisältäen muun muassa liikuntaryhmiä, digineuvontaa ja sosiaalisia kokoontumisia.
Julkaistu 10.9.2026 klo 05.22

Lähitori palvelee kävijöitä maanantaista perjantaihin kello 8–14. Viikon 38 ohjelma käynnistyy maanantaina 14. syyskuuta ja jatkuu perjantaihin 18. syyskuuta saakka. Oriveden kaupungin verkkosivujen mukaan paikan päällä on saatavilla yleistä neuvontaa ja ohjausta ilman ajanvarausta, ja Kelan etäyhteys on käytettävissä päivittäin kello 9–14.
Viikon liikunnalliseen tarjontaan kuuluvat muun muassa istumatanssit, tasapainoryhmä sekä tuolijumppa. Keskiviikkona 16. syyskuuta järjestetään erityinen tietoisku ikääntymisestä ja liikunnasta. Sosiaalista toimintaa edustavat esimerkiksi bingo, karaoke, lukupiiri sekä erilliset ryhmät miehille ja naisille. Torstaina 17. syyskuuta on tarjolla opastusta digitaalisten laitteiden käyttöön.
Toimintaa järjestetään yhteistyössä useiden toimijoiden, kuten Oriveden seudun kansalaisopiston, TampereMission, Nääsville ry:n ja paikallisten yhdistysten kanssa. Osa kursseista ja kerhoista on suunnattu ennakkoon ilmoittautuneille, mutta monet tilaisuudet ovat avoimia kaikille kiinnostuneille.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Orivesi – tapahtumat.
Lähde: Orivesi – tapahtumat
Lue myös
- Lasten iltapäiväkerhossa askarrellaan ja leikitään lokakuussa · 22.10.2026
- Lapsille ja nuorille sirkustyöpajoja Hirsilän kylätalolla Halloween-lauantaina · 22.10.2026
- Maalaiskomedia Emma ja Katariina nähdään Orivedellä – 1960-luvun tunnelmaa ja huumoria · 22.10.2026
- Oriveden Lähitorin viikko 44 tarjoaa monipuolista ohjelmaa luennoista liikuntaryhmiin · 22.10.2026
- Iltasatutunti Oriveden kirjastossa · 19.10.2026
- Kirjastossa järjestetään iltasatutunti lapsille · 19.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Lähitorin toiminta viikolla 38 · Orivesi – tapahtumat