Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 OuluAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Oululaisyrittäjä arvostelee päättäjiä ravintola-alan historiallisesta ahdingosta

Ravintola-alalla menee tällä hetkellä huonommin kuin koskaan aiemmin tilastohistorian aikana. Oululainen pitkän linjan ravintoloitsija peräänkuuluttaa toimia tilanteen korjaamiseksi.

Julkaistu 11.7.2026 klo 06.00

Kuvituskuva: Oulu
Kuvituskuva: Oulu Kuva: Estormiz · CC0 (vapaa käyttö) · Wikimedia Commons

Ravintola-alan taloudellinen tilanne on tällä hetkellä poikkeuksellisen vaikea. Oulussa 45 Special -ravintolaa luotsaava yrittäjä kritisoi voimakkaasti päättäjiä alan tukalasta tilanteesta ja haluaa herätellä myös asiakkaita.

Tilastot vahvistavat, että ravintoloilla menee nyt heikommin kuin kertaakaan aiemman tilastohistorian aikana. Pitkään alalla toiminut yrittäjä katsoo, että nykyinen kehitys vaatii välittömiä toimia ja suunnanmuutosta poliittisilta päättäjiltä.

Vaikea tilanne heijastuu suoraan paikalliseen yrittäjyyteen ja työllisyyteen Pohjois-Pohjanmaalla. Ravintoloitsijan mukaan ala tarvitsee konkreettisia muutoksia selvitäkseen historiallisen syvästä kriisistä.

Asiasta kertoi ensin Yle.

Lähde: Yleisradio

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Oululainen ravintoloitsija haukkuu päättäjät ja haluaa sanoa asiakkaille kaksi asiaa · Yle Uutiset · Pääuutiset