Pääsinniemessä kisaillaan kolmiottelun merkeissä
Pääsinniemen kyläyhdistys järjestää Heinolassa koko perheen leikkimielisen Kylän 10 -tapahtuman, jossa mitataan kuntoa ja tarkkuutta.
Julkaistu 20.8.2026 klo 05.07

Tapahtuma koostuu kolmiottelusta, joka yhdistää liikunnan ja tarkkuuslajit. Osallistujat voivat valita liikuntaosuuteen 3, 7 tai 10 kilometrin matkan, jonka voi suorittaa kävellen, juosten tai pyöräillen. Reitit kulkevat Pääsinniemen kestopäällysteistä paikallistietä pitkin.
Kilpailun mestaruudet ratkaistaan kolmen lajin yhteistuloksella. Liikuntaosuudesta saa pisteet osallistumalla, ja varsinaiset erot kilpailijoiden välillä syntyvät tarkkuuslajeissa. Aikuiset kilpailevat tikanheitossa ja ilmakivääriammunnassa, kun taas lapsille on ohjelmassa renkaanheittoa ja turbokeihään heittoa.
Kyläyhdistys tarjoaa osallistujille mehua, kahvia ja pikkusuolaista kisailun lomassa. Tapahtuma on suunnattu kaikenikäisille liikkujille.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Heinola – tapahtumat.
Lähde: Heinola – tapahtumat
Lue myös
- Heinolan kirjastossa tarjotaan apua älylaitteiden ja tietokoneiden käyttöön · 20.8.2026
- Kirjaston lehtisalissa tarjotaan digiapua älylaitteiden ja tietokoneiden käyttöön · 20.8.2026
- Digiopastusta tarjolla älylaitteiden ja tietokoneiden käyttöön Heinolan kirjastossa · 20.8.2026
- Koko perheen Amazing Heinola -kaupunkiseikkailu kutsuu ulkoilemaan · 20.8.2026
- Entinen rikostutkija Kimmo Nokkonen vierailee Heinolassa kertomassa tietokirjoistaan · 20.8.2026
- Digiopastusta tarjolla Heinolan kirjaston lehtisalissa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kylän 10 Pääsinniemi · Heinola – tapahtumat