Pajalan K-Supermarketin yhteyteen avataan uusi kierrätyspiste
Järvenpään Pajalaan avataan tiistaina 13. elokuuta uusi Rinki-ekopiste, joka helpottaa asukkaiden pakkausjätteiden kierrätystä. Uudella pisteellä kerätään alkuvaiheessa kartonkia, muovia, lasia ja metallia.
Julkaistu 11.8.2026 klo 10.45

Suomen Pakkauskierrätys RINKI Oy tiedottaa avaavansa uuden keräyspisteen K-Supermarket Pajalan yhteyteen osoitteeseen Kaskitie 2. Piste on tarkoitettu kotitalouksien maksuttomalle pakkausjätteelle, ja se täydentää kaupungin nykyistä kierrätysverkostoa.
Aluksi pisteellä otetaan vastaan neljää eri materiaalia, mutta myöhemmin valikoima laajenee vaatteiden ja paperin keräyksellä. Rinki muistuttaa, että ekopisteille ei saa tuoda huonekaluja tai vaarallisia jätteitä, vaan ne on toimitettava kunnan osoittamiin vastaanottopaikkoihin. Myöskään täysien säiliöiden viereen ei saa jättää jätteitä maahan.
Kierrätyspisteiden siisteyttä ja täyttymistä seurataan päivittäin, mutta yhtiö toivoo asukkailta aktiivista palautetta, mikäli säiliöt kaipaavat tyhjennystä. Oikein lajiteltu materiaali päätyy uusiokäyttöön: esimerkiksi muovipakkauksista valmistetaan uusia muovipusseja ja metallista polkupyörien runkoja.
Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72224432/uusi-rinki-ekopiste-jarvenpaahan?lang=fi
Lue myös
- Vikingloton miljoonapotti osui Jämsään – porukkapelin jäsenelle lähes 700 000 euron voitto · 30.9.2026
- Lahdenväylän kaista suljetaan tietyön vuoksi Järvenpään kohdalla lokakuun alussa · 30.9.2026
- Keusote tiukentaa pelastuslaitoksen rahoitusta ja uudistaa vammaispalveluja · 30.9.2026
- Keusote tavoittelee kymmenien miljoonien säästöjä – palveluverkko ja talous tiukassa syynissä · 25.9.2026
- Keusoten aluehallitus päättää vammaispalvelujen hankinnoista ja pelastuslaitoksen taloudesta · 25.9.2026
- Hyvinkään ja lähikuntien hammashoidon kiirevastaanotot keskittyvät neljään toimipisteeseen · 25.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Uusi Rinki-ekopiste Järvenpäähän · Suomen Pakkauskierrätys RINKI Oy