PeeÄssä osti tontin Kuopion Prisman naapurista
Osuuskauppa PeeÄssä on hankkinut omistukseensa Savilahdentie 12:ssa sijaitsevan kiinteistötontin. Kaupan myötä osuuskauppa vahvistaa asemiaan Kuopion Prisman ympäristössä ja valmistautuu alueen tulevaan kehittämiseen.
Julkaistu 20.8.2026 klo 08.46

Osuuskauppa PeeÄssä tiedotti ostaneensa tontin A-katsastus Oy:ltä. Hankittu maa-alue sijaitsee aivan nykyisen Prisma Kuopion kupeessa. Alue on kaavoitettu liike- ja toimistorakennusten korttelialueeksi, mikä mahdollistaa monipuoliset palvelut tulevaisuudessa.
PeeÄssän toimitusjohtaja Mikko Junttilan mukaan tonttikauppa on osa strategista työtä, jolla varmistetaan asiakasomistajien palveluiden kehittyminen pitkällä aikavälillä. Tavoitteena on vahvistaa Prisman seutua keskeisenä kauppapaikkana Kuopiossa.
Kaupalla ei ole välittömiä vaikutuksia Savilahdentie 12:n nykyiseen toimintaan. Osoitteessa tällä hetkellä toimivat yritykset jatkavat työtään entiseen tapaan, eikä muutoksia ole luvassa lyhyellä aikavälillä.
Lue myös
- Kahden kirurgin yhteistyö parantaa haimasyöpäleikkausten tuloksia KYSissä · 3.10.2026
- Puutossalmen lossin liikenteeseen tulossa muutoksia lokakuussa 2026 · 2.10.2026
- Trubaduuri Juuso Happonen juhlistaa 30-vuotista taiteilijauraansa konsertilla Kuopiossa · 1.10.2026
- Kuopion Leväsen henkirikostutkinnassa vangittu nainen on vapautettu · 1.10.2026
- Viitostielle tietyö Kuopion eteläpuolelle – liikenne hidastuu Matkuksen ja Hiltulanlahden välillä · 30.9.2026
- Tietyö haittaa liikennettä Riistaveden ja Juankosken välillä lokakuun alussa · 30.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Prisma Kuopion alueen kehittäminen vahvistuu tonttikaupalla · Osuuskauppa PeeÄssä