Pelastajien venetaidot hioutuvat Iittalassa – vesipelastusvalmiutta vahvistetaan Jalavanniemessä
Kanta-Hämeen pelastuslaitos järjestää lokakuun alussa veneenkuljettajien koulutusta Hämeenlinnan Iittalassa. Harjoitusten tavoitteena on yhtenäistää toimintatapoja ja parantaa turvallisuutta maakunnan vesistöissä tapahtuvissa pelastustehtävissä.
Julkaistu 2.10.2026 klo 12.46

Hämeenlinnan Iittalassa sijaitsevassa Jalavanniemessä järjestetään 6.–8. lokakuuta pelastustoimen veneenkuljettajien koulutus, johon osallistuu sekä uusia että kokeneempia kuljettajia. Kanta-Hämeen pelastuslaitoksen mukaan koulutus on osa valtakunnallista PETOVEKO-hanketta, jolla luodaan pelastustoimelle yhteiset ja vakioidut toimintamallit vesille.
Koulutuksessa yhdistetään teoriaa ja käytännön harjoittelua, jossa keskitytään muun muassa navigointiin, veneen hallintaan ja turvalliseen työskentelyyn ohjaamossa. Tavoitteena on parantaa vesillä tapahtuvan pelastustoiminnan turvallisuutta ja tehokkuutta.
Aluepalomestari Jukka Väänänen korostaa, että vene on pelastajille vaativa työympäristö, jossa olosuhteet voivat muuttua nopeasti esimerkiksi pimeyden tai huonon sään vuoksi. Yhtenäisellä koulutuksella varmistetaan, että miehistö kykenee toimimaan tehokkaasti ja turvallisesti vaativissakin pelastustilanteissa Kanta-Hämeen järvillä.
Lähde: Kanta-Hämeen pelastuslaitos
Lähde: Oma Häme
Lue myös
- Oma Häme keskittää sote-kiinteistönsä uuteen yhtiöön – hallitus käsittelee 23 kohteen siirtoa · 1.10.2026
- Kanta-Hämeen aluevaltuusto torjui ikäihmisten neuvolat ja hammashoitoloiden säilyttämisen · 29.9.2026
- Valtatie 3:lle tietyö Hämeenlinnan ja Tampereen välille lokakuussa 2026 · 29.9.2026
- Oma Häme korjasi rokotusten ajanvarauspäivää – haku aukeaa 20. lokakuuta · 29.9.2026
- Henkilöauto suistui ojaan Riihimäellä – kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta · 27.9.2026
- Hämeenlinnan sosiaalipalvelut keskittyvät Viipurintielle – pysäköinti muuttuu maksulliseksi · 25.9.2026
Keskustelu
Ladataan…