Pelastuslaitoksella kiireinen vuorokausi Keski-Suomessa: Rakennuspalo Jyväskylässä ja harjoitus Lievestuoreella
Keski-Suomen pelastuslaitos on hoitanut viimeisen vuorokauden aikana useita tehtäviä, kuten rakennuspalon Jyväskylässä ja pelastusoperaation Saarijärvellä. Tiistaina 2. syyskuuta pelastuslaitos osallistuu myös paikallispuolustusharjoitukseen Lievestuoreella.
Julkaistu 2.9.2026 klo 08.45

Keski-Suomen pelastuslaitoksen mukaan Jyväskylässä sammutettiin maanantain ja tiistain välisenä aikana rakennuspaloa. Saarijärvellä puolestaan pelastettiin aikuinen, joka oli pudonnut korkeareunaiseen kala-altaaseen. Paikalla olleet ihmiset auttoivat pitämään henkilön pinnalla pelastuslaitoksen saapumiseen saakka. Lisäksi Keuruulla selviteltiin ulosajoa, jossa henkilöauto törmäsi puuhun.
Tiistaina pelastuslaitos on matkalla Lievestuoreelle, jossa simuloidaan keskisuurta rakennuspaloa osana paikallispuolustusharjoitusta. Kyseessä on harjoitustilanne, josta pelastuslaitos tiedotti erikseen.
Pelastuslaitos on samalla uudistanut tiedotuskäytäntöjään. Automaattinen ensitiedotteiden välitys on päättynyt syyskuun alussa. Jatkossa merkittävistä onnettomuuksista tiedotetaan harkinnan mukaan, ja pelastuslaitos julkaisee koonnin tapahtumista kaksi kertaa vuorokaudessa.
Lähde: Keski-Suomen pelastuslaitoksen tiedotteet
Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue
Lue myös
- Jyväskyläläinen Kylmä- ja kodinkonehuolto J. Hokkanen on myyty Huoltoluxille · 2.9.2026
- Susanna Huovinen valittiin Jyväskylän yliopiston vuoden alumniksi 2026 · 1.9.2026
- Väärä hälytys Jyväskylän uimahallilla – saunan lämmitys aiheutti savuhavainnon · 1.9.2026
- Saunan lämmitys aiheutti savuhavainnon Aalto Alvarilla · 1.9.2026
- Aalto Alvarin savuhavainto osoittautui saunan lämmitykseksi · 1.9.2026
- Kvanttiteknologian huiput kokoontuvat Jyväskylään syyskuussa 2026 · 1.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote HARJOITUS · Keski-Suomen hyvinvointialue