Pelloon useita uusia rakennuspaikkoja – rakennuslautakunta hyväksyi poikkeamishakemukset Rattosjärvelle ja Juoksenkiin
Pellon rakennuslautakunta on hyväksynyt useita poikkeamishakemuksia, jotka mahdollistavat uusien vapaa-ajan asuntojen ja omakotitalon rakentamisen eri puolille kuntaa. Päätökset tuovat uutta rakennuskantaa muun muassa Rattosjärvelle ja Juoksenkiin.
Julkaistu 28.1.2026 klo 00.00

Lapin yhteismetsä sai hyväksynnän kolmelle poikkeamishakemukselle Rattosjärven Männyntielle. Päätösten myötä kaavoittamattomalle ranta-alueelle muodostetaan kolme uutta rakennuspaikkaa, joille on suunniteltu vapaa-ajan asuntoja ja saunamökkejä. Rakennuspaikkojen koot vaihtelevat 0,35 hehtaarista 0,84 hehtaariin, ja jokaisella tontilla on yli 80 metriä rantaviivaa.
Juoksengissa hyväksyttiin Sakari Lakkapään poikkeamishakemus, jolla muodostetaan uusi rakennuspaikka Tornionjokivarren yleiskaava-alueelle osoitteeseen Rantatie 12b. Hakemus koskee 75-neliöisen omakotitalon, saunamökin ja talousrakennuksen rakentamista kiinteistölle, jolle ei alun perin ollut osoitettu kaavassa rakennuspaikkaa.
Lisäksi lautakunta hyväksyi Tuomas Juneksen ja Sanni Keisun poikkeamishakemuksen Turtolan kylässä sijaitsevalla Niemivaaran ranta-asemakaava-alueella. Hakijat saavat rakentaa noin 60-neliöisen loma-asunnon kaavaan merkityn rakennusalueen ulkopuolelle. Siirron ansiosta vältytään suuremmilta maaston muokkauksilta ja alueen puusto säilyy paremmin.
Pöytäkirja kokonaisuudessaan on luettavissa osoitteessa http://pello-julkaisu.triplancloud.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=733
Lähde: Pellon Rakennuslautakunta pöytäkirja 28.1.2026.
Lue myös
- Tietyö hidastaa liikennettä Pellon ja Kolarin välisellä tiellä 9381 elokuussa 2026 · 22.8.2026
- Aalisjärventiellä tietyö Pellossa elokuussa 2026 · 17.8.2026
- Lankojärventien tietyö rajoittaa liikennettä Pellossa elokuussa 2026 · 30.7.2026
- Aalisjärventielle nopeusrajoituksia tietyön vuoksi elokuussa 2026 · 30.7.2026
- Nivanpääntielle tietyö heinäkuussa 2026 – ajokaistat kapenevat · 26.7.2026
- Tietyö katkaisee tien Juoksengin ja Saunavaaran välillä heinäkuussa 2026 · 25.7.2026
Keskustelu
Ladataan…