Pentti Kapanen valittiin Liedon edustajaksi Vason yhtiökokouksiin
Liedon kaupunginhallitus on nimennyt kaupungin viralliset edustajat Varsinais-Suomen Asumisoikeus Oy:n (Vaso) yhtiökokouksiin valtuustokaudelle 2025–2029. Tehtävään valittiin varsinaiseksi edustajaksi Pentti Kapanen.
Julkaistu 18.5.2026 klo 00.00

Kaupunginhallitus päätti kokouksessaan nimetä Vason yhtiökokousedustajaksi Pentti Kapasen (sd.) ja hänen varajäsenekseen Juha Heikkilän (sd.). Päätös syntyi kokouksessa yksimielisesti tehdyn ehdotuksen pohjalta.
Varsinais-Suomen Asumisoikeus Oy hallinnoi alueellisia asumisoikeusasuntoja. Liedon kaupunki on yksi yhtiön omistajista 1 360 osakkeellaan. Suurin omistaja on Turun kaupunki, ja muut osakaskunnat ovat Raisio, Kaarina ja Naantali sekä kaksi muuta yhtiöosakasta.
Yhtiön seuraava yhtiökokous järjestetään 2. kesäkuuta 2026, jolloin kokouksessa valitaan muun muassa uusi hallitus. Lieto on jo aiemmin maaliskuussa asettanut hallituksen varajäseneksi ehdolle Matti Metsistön.
Lähde: Lieto Kaupunginhallitus pöytäkirja 18.5.2026. Lisätietoja kokouksen päätöksistä voi lukea osoitteesta https://lieto-julkaisu.triplancloud.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=10234
Lue myös
- Liedon senioreille tarjolla sisäcurlingia ja tuolijumppaa Ruskassa · 1.10.2026
- SenioriFestarit 2026 kutsuvat tutustumaan yhdistystoimintaan · 1.10.2026
- Liedon senioreille tarjolla tuolijumppaa ja sisäcurlingia Ruska-keskuksessa · 1.10.2026
- Liedon seniorit kokoontuvat Ruskaan sisäcurlingin ja paikallisaiheisen tuolijumpan merkeissä · 1.10.2026
- Liedon senioreille tarjolla sisäcurlingia ja paikallisteemaista tuolijumppaa Ruska-keskuksessa · 1.10.2026
- Liedon seniorit kokoontuvat Ruskaan tuolijumpan ja sisäcurlingin merkeissä · 1.10.2026
Keskustelu
Ladataan…