Pihon tie remonttiin syyskuussa – tietyö haittaa liikennettä Hausjärvellä
Hausjärven Pihon tiellä alkaa syyskuussa laaja tietyö, joka tuo mukanaan liikennevalot ja ajokaistojen sulkuja Rutikan ja Monnin välisellä osuudella.
Julkaistu 7.9.2026 klo 00.00
Fintrafficin liikennedatan mukaan tietyö käynnistyy Pihon tiellä (maantie 13805) syyskuun 6. päivänä 2026. Työmaa-alue ulottuu Rutikasta kohti Monnia noin 2,2 kilometrin matkalle, ja korjaustöiden arvioidaan kestävän syyskuun loppuun saakka.
Autoilijoiden on syytä varautua viivästyksiin erityisesti ruuhka-aikoina. Liikennettä ohjataan työmaan kohdalla liikennevaloilla, ja käytössä on vain yksi ajokaista kerrallaan. Työalueella liikkuu myös hitaita huoltoajoneuvoja, mikä voi hidastaa matkantekoa entisestään.
Remontti vaikuttaa merkittävästi paikalliseen liikenteeseen Rutikan ja Monnin välillä lähes neljän viikon ajan. Tienkäyttäjiä kehotetaan varaamaan matkoihinsa tavallista enemmän aikaa.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50470246
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Haminankylän tie suljetaan osittain tietyön vuoksi lokakuussa 2026 · 15.10.2026
- Hausjärven sivistystoimen talousarvio ylittämässä palkkaraamin – koulunkäynninohjaajien määrää vähennetään · 8.10.2026
- Pihon tie remonttiin Hausjärvellä – liikennevalot ja nopeusrajoitukset hidastavat matkantekoa syyskuussa · 12.9.2026
- Hausjärven sinilevätilanne pysynyt maltillisena – Kivenpuulammilla havaittu hieman levää · 17.8.2026
- Riihiviidantielle tietyö heinäkuussa 2026 – liikenne ohjataan yhdelle kaistalle · 21.7.2026
- Hausjärven sivistys- ja hyvinvointilautakunta korjasi virheellisen koulukuljetuspäätöksen · 23.6.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 13805, eli Pihon tie, Hausjärvi. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)