Pirkanmaan hyvinvointialue aloitti vuoden 2027 talousarvion suunnittelun – esitykset palvelujen saatavuuden arvioinnista kaatuivat
Pirkanmaan hyvinvointialueen aluehallitus on hyväksynyt vuoden 2027 talousarvion suunnitteluohjeen ja lähettänyt alustavat tavoite-esitykset lausuntokierrokselle. Kokouksessa esitetyt vaatimukset palvelujen saavutettavuuden ja yhdenvertaisen saatavuuden sitovasta arvioinnista raukesivat kannattamattomina.
Julkaistu 25.5.2026 klo 00.00
Hyvinvointialueen talousarviovalmistelu vuodelle 2027 on käynnistynyt virallisesti. Aluehallituksen hyväksymä suunnitteluohje ja alustavat tavoitteet perustuvat hyvinvointialueen vuosien 2026–2029 strategiaan. Tavoite-esitykset lähetetään seuraavaksi valiokuntien, jaostojen, yhteistoimintaelimen ja vaikuttamistoimielinten arvioitaviksi, ja lausunnot on annettava elokuun 2026 loppuun mennessä.
Kokouksessa käytiin keskustelua palveluiden saavutettavuudesta. Aluehallituksen toinen varapuheenjohtaja Petra Schulze Steinen teki muutosehdotukset sekä talousarvion suunnitteluohjeeseen että tavoite-esityksiin. Hän esitti, että tavoitteiden valmistelussa ja investoinneissa tulisi arvioida vaikutuksia palvelujen saavutettavuuteen ja yhdenvertaiseen saatavuuteen. Molemmat muutosehdotukset kuitenkin raukesivat kannattamattomina, eli ne eivät saaneet kokouksessa kannatusta muilta jäseniltä.
Talousarvion valmistelu jatkuu syksyllä siten, että aluehallitus käsittelee varsinaisen talousarvioesityksen marraskuussa 2026. Lopullisesti vuoden 2027 talousarviosta päättää aluevaltuusto kokouksessaan joulukuussa 2026.
Lisätietoja kokouksen päätöksistä ja esityslistasta voi lukea Pirkanmaan hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta https://pirha.cloudnc.fi/fi-FI/Toimielimet/Aluehallitus/Kokous_2552026
Lähde: Pirkanmaan hyvinvointialuen Aluehallitus pöytäkirja 25.5.2026.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Aluehallitus - Kokous 25.5.2026 Pöytäkirja · Pirkanmaan hyvinvointialue