Pitkäkestoinen tietyö hidastaa liikennettä tiellä 140 Lahden ja Mäntsälän välillä
Vanha Lahdentie (tie 140) on tietyön kohteena yli 26 kilometrin matkalla loppukesästä 2026 alkaen. Työmaa aiheuttaa nopeusrajoituksia ja muutoksia ajojärjestelyihin Ala-Okeroistentien ja Kaukalammen välisellä osuudella.
Julkaistu 25.7.2026 klo 12.01

Fintrafficin liikennetietojen mukaan tiellä 140 alkaa merkittävä tietyö, joka vaikuttaa liikenteeseen Lahden ja Mäntsälän välisellä tieosuudella. Työmaa-alue alkaa Ala-Okeroistentien kohdalta ja jatkuu noin 26 kilometrin matkan Kaukalammen suuntaan.
Liikkujien on syytä varautua viivästyksiin, sillä alueella on käytössä alennettuja nopeusrajoituksia. Työmaalla käytetään myös hitaasti liikkuvia huoltoajoneuvoja, ja liikenne voidaan ohjata kulkemaan vastakkaiselle ajokaistalle.
Tietyö on merkitty alkavaksi 26. heinäkuuta 2026, ja sen arvioidaan kestävän syyskuun 2026 loppuun saakka. Remontti vaikuttaa erityisesti paikallisiin työmatkaliikennöitsijöihin ja muihin vanhaa Lahdentietä käyttäviin autoilijoihin.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50467785
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Valtatie 12 poikki Lahdessa kolarin vuoksi – liikenne ohjataan kiertotielle · 2.10.2026
- Lahden kehätien tunnelit suljetaan huoltotöiden vuoksi · 2.10.2026
- Asikkalalaisperheille uusi digitaalinen tuki lapsen kielenkehityksen seurantaan · 2.10.2026
- Päijät-Häme panostaa palliatiiviseen hoitoon säästöpaineista huolimatta · 1.10.2026
- Verkkotilaisuus pureutuu nuorten päihteiden käyttöön ja urheiluun Lahdessa · 1.10.2026
- Lemin valtionteiden hoitovastuu siirtyy Destialle vuonna 2026 · 30.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 140, Mäntsälä, Lahti. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)