Pohjois-Pohjanmaan turvallisuus- ja valmiuslautakunta lykkäsi lausuntoa sote-järjestämissuunnitelmasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen turvallisuus- ja valmiuslautakunta päätti olla antamatta lausuntoa sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämissuunnitelmasta vuosille 2027–2030 kokouksessaan 10. kesäkuuta. Lausuntoasiaan palataan myöhemmin kesän jälkeen, kun suunnitelma toimitetaan uudelleen lausuttavaksi.
Julkaistu 19.6.2026 klo 02.30
Lautakunnan oli määrä antaa lausunto hyvinvointialueen sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämissuunnitelman luonnoksesta. Suunnitelma sisältää Pohteen sosiaali- ja terveyspalvelujen keskeiset tavoitteet vuodelle 2030 sekä toimenpiteet vuosille 2027–2028. Nämä tavoitteet ja toimenpiteet liittyvät muun muassa palvelujen saatavuuteen, palveluverkostoon, monituottajuuteen ja kiinteistöjen uudistamistarpeisiin.
Pelastusjohtaja Petteri Jokelaisen muutettu päätösehdotus, jonka lautakunta hyväksyi, oli lykätä lausunnon antamista. Päätöksen mukaan lautakunta palaa asiaan järjestämissuunnitelman valmistelun edetessä kesän jälkeen, kun suunnitelma on toimitettu uudelleen lausuttavaksi. Tämä viittaa siihen, että lautakunta katsoi tarvitsevansa lisää aikaa tai tarkempaa tietoa lausunnon antamiseksi.
Järjestämissuunnitelman valmistelu on aloitettu vuoden 2026 alussa Pohteen tulevaisuuslautakunnan ohjaamana, ja aluehallitus on lähettänyt suunnitelman luonnoksen lausuntokierrokselle. Turvallisuus- ja valmiuslautakunnan päätös lykätä lausuntoa voi vaikuttaa suunnitelman aikatauluun tai sisältöön, kun lautakunta antaa oman näkemyksensä myöhemmin.
Lähde: Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Turvallisuus- ja valmiuslautakunnan pöytäkirja 10.6.2026. https://pohde.cloudnc.fi/fi-FI/Toimielimet/Turvallisuus_ja_valmiuslautakunta/Kokous_1062026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Turvallisuus- ja valmiuslautakunta - Kokous 10.6.2026 Pöytäkirja · Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue