LocationewsLocationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KotkaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Poliisi epäilee ihmiskauppaa Kotkan akkumateriaalitehtaan työmaalla

Poliisi tutkii Kotkan akkumateriaalitehtaan kiinalaisten työntekijöiden kohtelua työperäisenä ihmiskauppana ja epäilee rikoksia myös maahantulon järjestelyissä. Rakennusliitto vaatii työntekijöille kuuluvien palkkasaatavien ja perusteettomien kuluvähennysten välitöntä maksamista.

Julkaistu 30.10.2026 klo 14.45

Kuva: Rakennusliitto ry · Lehdistökuva · STT Info

Kotkan akkumateriaalitehtaan rakennustyömaalla paljastuneet epäkohdat ovat johtaneet laajaan poliisitutkintaan. Rakennusliiton tiedotteen mukaan poliisi epäilee kiinalaisten työntekijöiden joutuneen ihmiskaupan uhreiksi. Tutkinnan kohteena ovat työntekijöiden maahantuloon liittyvät järjestelyt, joissa osallisina epäillään olevan suomalainen henkilöstöpalveluyritys sekä kiinalainen yritys. Julkisuudessa tapaukseen on yhdistetty pörssiyhtiö Eezy ja Jiangsu Installation (Finland) Oy.

Rakennusliitto on selvittänyt työmaan oloja kahden kuukauden ajan ja kertoo, että työntekijöiden palkoista on tehty kohtuuttomia vähennyksiä ateria- ja majoituskustannuksina. Vaikka palkkasaatavia on korjattu jo satojen tuhansien eurojen edestä, suurin osa majoitus- ja ateriavähennyksistä on edelleen palauttamatta. Liitto vaatii, että vuokratyöyrityksiltä poistetaan oikeus käyttää kevennettyjä maahantulomenettelyjä, kuten työnantajasertifiointia.

Valtion erityistehtäväyhtiö Finnish Minerals Group (FMG) on teettänyt asiasta selvityksen ja pyrkinyt edistämään epäkohtien korjaamista yhdessä pääurakoitsijan kanssa. Rakennusliitto kiittelee FMG:n teettämää selvitystä ripeydestä, mutta toteaa samalla kokonaisuuden ratkaisemisen edenneen tuskallisen hitaasti. Liiton mukaan vastuu maksuista kuuluu työntekijät maahan tuoneelle yritykselle, eikä Eezy voi enää väistellä vastuutaan.

Lähde: Rakennusliitto ry

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Kotkan akkumateriaalitehtaan työntekijät eivät voi enää odottaa · Rakennusliitto ry