Poliisi etsii silminnäkijöitä Porvoon Tarmolassa tapahtuneeseen pyöräilijän ja auton törmäykseen
Poliisi pyytää havaintoja liikenneonnettomuudesta, jossa auto törmäsi 16-vuotiaaseen pyöräilijään suojatiellä Porvoon Tarmolassa perjantaina 14. elokuuta kello 15.30.
Julkaistu 19.8.2026 klo 12.30
Onnettomuus tapahtui Asentajantien ja Veckjärventien risteyksessä sijaitsevan K-Supermarketin läheisyydessä. Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen mukaan nuori pyöräilijä oli ylittämässä tietä Mannerheiminkadun suuntaisesti, kun auto törmäsi häneen suojatiellä.
Tutkinnanjohtaja rikoskomisario Markku Lylykankaan mukaan autoilija pysähtyi onnettomuuden jälkeen kysymään pyöräilijän vointia, mutta poistui tämän jälkeen paikalta. Poliisi pyytää nyt onnettomuuden nähneitä henkilöitä sekä kyseistä autonkuljettajaa ilmoittautumaan asian selvittämiseksi.
Mahdolliset havainnot ja tiedot voi lähettää sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.ita-uusimaa@poliisi.fi. Asiasta tiedotti Itä-Uudenmaan poliisilaitos.
Lähde: https://poliisi.fi/-/liikenneonnettomuus-porvoossa-poliisi-pyytaa-havaintoja
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Itä-Uudenmaan poliisilaitos.
Lue myös
- Veckjärventiellä alkaa tietyö lokakuun lopulla – yksi kaista suljetaan liikenteeltä · 24.10.2026
- Tattarimalmin kohdalla tietyö lokakuussa 2026 – yksi ajokaista suljetaan · 23.10.2026
- Suomenkylän sillan tietyö sulkee ajokaistan Porvoonväylällä lokakuussa 2026 · 22.10.2026
- Tietyö sulkee ajokaistan tiellä 55 Porvoossa lokakuussa 2026 · 22.10.2026
- PSS avasi pistetilinsä Pirkkalassa – Henna Uljua tehoili voiton ratkaisijana · 21.10.2026
- Tietyö sulkee ajokaistan tiellä 55 Porvoossa lokakuussa 2026 · 21.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Liikenneonnettomuus Porvoossa – poliisi pyytää havaintoja · Itä-Uudenmaan poliisilaitos