Poliisi etsii todistajaa Tuusulanväylän ja Sahatien risteyksen vaaratilanteeseen
Itä-Uudenmaan poliisi pyytää yhteydenottoa kuljettajalta, joka tallensi kojelautakamerallaan valkoisen citymaasturin epäillyn punaisia päin ajamisen Tuusulassa.
Julkaistu 27.7.2026 klo 12.30
Vaaratilanne tapahtui Tuusulanväylän ja Sahatien risteyksessä, missä valkoisen citymaasturin epäillään ajaneen päin punaisia liikennevaloja. Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen mukaan auto ajoi keskelle risteystä ja pysäytti samalla muun liikenteen. Tapahtumasta on julkaistu tallenne Ilta-Sanomien verkkosivuilla perjantaina 24. heinäkuuta.
Poliisi on aloittanut tapauksesta esitutkinnan, ja rikosnimikkeenä on törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen. Viranomaiset etsivät nyt videon kuvannutta kuljettajaa tärkeänä todistajana asian selvittämiseksi. Poliisi pyytää tallenteen kuvannutta henkilöä ottamaan yhteyttä suoraan tapauksen tutkijaan.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Itä-Uudenmaan poliisilaitos.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisi pyytää yhteydenottoa Tuusulan vaaratilanteen tallentaneelta kuljettajalta · Itä-Uudenmaan poliisilaitos