Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 AlajärviAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Poliisi etsii videomateriaalia Alajärven mopomiitin onnettomuudesta – ilotulitteen ampuja on ilmoittautunut

Pohjanmaan poliisilaitos pyytää yleisöltä videomateriaalia Alajärvellä viime perjantaina tapahtuneesta liikenneonnettomuudesta. Esitutkinnassa on selvinnyt, että tapahtumapaikalla ammuttiin ilotulite juuri ennen törmäystä.

Julkaistu 29.9.2026 klo 00.31

Kuvituskuva
Kuvituskuva Kuva: Dickelbers · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Poliisin mukaan käsitys onnettomuuden kulusta on tarkentunut tutkinnan edetessä. Ilotulitteen ampunut henkilö on ilmoittautunut viranomaisille itse. Pohjanmaan poliisilaitos selvittää parhaillaan ilotulitteen ampumiseen liittyviä seikkoja ja sitä, oliko asialla vaikutusta onnettomuuden syntyyn.

Viranomaisilla on syytä uskoa, että tilanteesta on olemassa videomateriaalia. Poliisi pyytääkin nyt kaikkia paikalla olleita, joilla on tallenteita onnettomuudesta tai sitä edeltävistä hetkistä, ottamaan yhteyttä sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.pohjanmaa@poliisi.fi. Tarkemmat ohjeet videoiden toimittamiseen annetaan yhteydenoton jälkeen.

Onnettomuus tapahtui perjantai-iltana mopomiitin yhteydessä ja se johti henkilövahinkoihin. Poliisi jatkaa tapahtumien kokonaiskulun selvittämistä. Asiasta tiedotti Pohjanmaan poliisilaitos.

Lähde: https://poliisi.fi/-/poliisi-pyytaa-videomateriaalia-alajarvella-tapahtuneesta-liikenneonnettomuudesta

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Pohjanmaan poliisilaitos.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Poliisi pyytää videomateriaalia Alajärvellä tapahtuneesta liikenneonnettomuudesta · Pohjanmaan poliisilaitos