Poliisi otti kiinni puukotuksesta epäillyn Vantaan Koivukylässä
Poliisi hälytettiin Vantaan Koivukylän juna-asemalle iltapäivällä epäillyn väkivaltarikoksen vuoksi.
Julkaistu 25.8.2026 klo 18.30
Itä-Uudenmaan poliisilaitos sai hätäkeskuksen kautta ilmoituksen epäillystä puukotuksesta kello 15.14. Paikalle lähetettiin useita poliisipartioita sekä ensihoidon yksiköitä hoitamaan tilannetta.
Poliisi suoritti aseman lähistöllä aktiivista etsintää epäillyn tavoittamiseksi. Etsinnät tuottivat tulosta, kun rikoksesta epäilty henkilö tavoitettiin läheisestä asunnosta ja otettiin poliisin haltuun. Poliisin mukaan tilanteesta ei aiheutunut vaaraa sivullisille.
Tapauksesta on kirjattu rikosilmoitus, ja asian selvittäminen jatkuu poliisin tutkinnassa. Itä-Uudenmaan poliisi tiedotti, ettei sillä ole tässä vaiheessa muuta kerrottavaa tapahtumien kulusta.
Lähde: Poliisi
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Itä-Uudenmaan poliisilaitos.
Lähde: Itä-Uudenmaan poliisilaitos
Lue myös
- Poliisi etsii kadonnutta 16-vuotiasta tyttöä Vantaan Leppäkorvessa · 25.8.2026
- Kehä III:n kaistajärjestelyihin muutoksia Vantaan ja Espoon välillä elokuussa 2026 · 25.8.2026
- Kehä III:lle pitkäkestoinen tietyö Vantaalla – luvassa kaistojen sulkemisia ja nopeusrajoituksia · 24.8.2026
- Vantaalainen Ilona oli Linnanmäen historian 70. miljoonas kävijä · 24.8.2026
- Lahdenväylän tietyöt hidastavat liikennettä Vantaalla elokuussa 2026 · 24.8.2026
- Suomen naisille amerikkalaisen jalkapallon EM-kultaa Myyrmäessä · 22.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisitehtävä Vantaan Koivukylässä · Itä-Uudenmaan poliisilaitos