Poliisi takavarikoi kaksi viritettyä mopoa Lumijoella – toinen kuljettajista oli vain 12-vuotias
Oulun poliisi suoritti mopovalvontaa Lumijoen keskustassa tiistai-iltana 23. heinäkuuta. Valvonnan yhteydessä kaksi mopoa päätyi poliisin takavarikkoon vakavien puutteiden ja rikkomusten vuoksi.
Julkaistu 24.7.2026 klo 06.30
Oulun poliisilaitoksen mukaan molempia takavarikoituja kulkuneuvoja ajoivat henkilöt, joilla ei ollut vaadittavaa ajo-oikeutta. Toinen kuljettajista oli 12-vuotias, eli hän oli ikänsä puolesta liian nuori kuljettamaan mopoa yleisellä tiellä. Molemmat mopot oli muutettu teknisesti niin voimakkaasti, että ne luokiteltiin lain silmissä moottoripyöriksi.
Tapauksista kirjattiin rikosilmoituksia ja sakkoja, minkä lisäksi poliisi teki tilanteesta lastensuojeluilmoituksen. Kaikki valvonnan aikana kohatut mopoilijat olivat selvin päin. Poliisi muistuttaa, että moottoriajoneuvolla kaahailu ja temppuilu yleisillä teillä vaarantaa muidenkin kuin kuljettajien turvallisuuden.
Valvonta perustui alueelta saatuihin valvontapyyntöihin. Poliisi on ilmoittanut jatkavansa vastaavaa valvontaa loppukesän aikana.
Lähde: https://poliisi.fi/-/poliisi-kaitsi-mopopoikia-lumijoella
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Oulun poliisilaitos.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisi kaitsi mopopoikia Lumijoella · Oulun poliisilaitos