Poliisi tutkii epäiltyä murhaa Vantaan Martinlaaksossa
Itä-Uudenmaan poliisi tutkii Vantaan Martinlaaksossa keskiviikkona 27. elokuuta tapahtunutta väkivallantekoa. Tapausta tutkitaan rikosnimikkeellä murha.
Julkaistu 28.8.2026 klo 06.30
Väkivallanteko tapahtui Martinlaaksossa sijaitsevassa yksityisasunnossa, joka oli uhrin koti. Uhri on iältään hieman yli 20-vuotias mies. Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen mukaan tapauksen esitutkinta on vielä alkuvaiheessa.
Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Sanna Rentola kertoo, ettei poliisi voi tässä vaiheessa antaa julkisuuteen tarkempia yksityiskohtia teon motiivista tai tekotavasta. Poliisi pyytää asiasta jotain tietäviä ottamaan yhteyttä sähköpostitse osoitteeseen vakivalta.ita-uusimaa@poliisi.fi tai soittamalla vinkkiluuriin numeroon 0295 436 442.
Lähde: https://poliisi.fi/-/poliisi-tutkii-epailtya-henkirikosta-vantaalla
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Itä-Uudenmaan poliisilaitos.
Lue myös
- Helsingin vieraskielisten asukkaiden määrä nousemassa lähes neljännesmiljoonaan · 23.9.2026
- Vantaalla valvottiin mielenosoitusta ja selviteltiin kolarin jälkeistä nujakkaa · 22.9.2026
- Bussilinjojen kilpailutus alkaa ja Espoon ratakatkot saavat korvaavaa liikennettä · 22.9.2026
- Hämeenlinnanväylällä tietyö Vantaan Keimolan kohdalla syyskuussa 2026 · 22.9.2026
- Vantaalaisilta kerätään kokemuksia päihdehaitoista – uusi kysely avautui asukkaille · 21.9.2026
- Helsinki suunnittelee Seuren omistusrakenteen uudistamista – taustalla hankintalain muutos · 21.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisi tutkii epäiltyä henkirikosta Vantaalla · Itä-Uudenmaan poliisilaitos