Poliisi tutkii nuoren naisen kuolemaa Vantaan Asolassa – 18-vuotias mies vangittu
Itä-Uudenmaan poliisi selvittää Vantaan Asolassa syyskuun alussa tapahtunutta kuolemantapausta, jossa noin 15-vuotias nuori nainen löydettiin menehtyneenä kerrostalon portaikosta.
Julkaistu 8.9.2026 klo 12.30
Ulkopuolinen henkilö löysi uhrin keskiviikon ja torstain välisenä yönä 2.–3. syyskuuta ja teki ilmoituksen hätäkeskukseen. Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen mukaan tapauksen esitutkinta on alkuvaiheessa, ja rikosnimikkeinä ovat tällä hetkellä törkeä kuolemantuottamus, lapsenraiskaus sekä huumausainerikos.
Teosta epäiltynä on 18-vuotias mies, jonka käräjäoikeus vangitsi lauantaina 5. syyskuuta todennäköisin syin epäiltynä. Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Marko Särkkä kertoo, että epäilty ja uhri tunsivat toisensa entuudestaan jollain tasolla.
Poliisi muistuttaa, että rikosnimikkeet voivat vielä tarkentua tai muuttua tutkinnan edetessä. Tapahtumien yksityiskohdista ei tässä vaiheessa tiedoteta enempää tutkinnan turvaamiseksi.
Lähde: Poliisi
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Itä-Uudenmaan poliisilaitos.
Lähde: Itä-Uudenmaan poliisilaitos
Lue myös
- Kehä III:lle tulossa tietyö Vantaan Voutilassa lokakuussa 2026 · 3.10.2026
- Jätevesitulvat sulkivat ravintolan Kalliossa – kaupunki kielsi toiminnan toistaiseksi · 2.10.2026
- Vantaan Heurekaan saapuu yli 20 elämänkokoista dinosaurusrobottia · 2.10.2026
- Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen vuoden 2027 talousarvioesitys julki lokakuussa · 2.10.2026
- Tuusulanväylän kaista suljetaan tietyön vuoksi Ilmakehän liittymässä · 30.9.2026
- Hämeenlinnanväylällä tietyö Vantaalla syyskuun lopussa 2026 · 29.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisi tutkii Vantaalla tapahtunutta kuolemantapausta · Itä-Uudenmaan poliisilaitos