Poliisi tutkii tapon yritystä Keravan Jäspilässä – yksi henkilö loukkaantui
Yksi ihminen on loukkaantunut Keravan Jäspilässä torstaina 24. syyskuuta tapahtuneessa väkivallanteossa. Poliisi tutkii tapausta alustavasti tapon yrityksenä.
Julkaistu 24.9.2026 klo 18.30
Itä-Uudenmaan poliisi sai hälytyksen Jäspilään iltapäivällä noin kello 16.30. Paikalle lähetettiin useita poliisipartioita. Tapahtumapaikalta löytyi loukkaantunut henkilö, joka toimitettiin sairaalaan saamaan hoitoa vammoihinsa.
Poliisin arvion mukaan tilanteesta on voinut aiheutua vaaraa paikalla olleille sivullisille, mutta muiden henkilöiden ei tiedetä loukkaantuneen. Itä-Uudenmaan poliisilaitos kertoo, että ketään ei ole toistaiseksi otettu kiinni rikoksesta epäiltynä.
Esitutkinta on poliisin mukaan vasta alkuvaiheessa, minkä vuoksi tarkempia tietoja esimerkiksi tekotavasta ei vielä kerrota. Rikosnimikkeet voivat tarkentua tutkinnan edetessä.
Lähde: https://poliisi.fi/-/poliisi-tutkii-keravalla-tapahtunutta-vakivallantekoa
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Itä-Uudenmaan poliisilaitos.
Lue myös
- Vantaalle ja Keravalle satoja uusia sote-työntekijöitä – talous kääntymässä reilusti ylijäämäiseksi · 21.10.2026
- Vaasan vuokramarkkinat kiristyvät – vuokrat nousivat selvästi muuta maata nopeammin · 15.10.2026
- Vantaan sähköautojen latausmahdollisuudet paranevat – Petikkoon ja Korsoon uudet asemat · 13.10.2026
- Vantaan kouluihin uusi toimintamalli neurokirjon lasten tukemiseksi · 13.10.2026
- Tietyö sulkee ajokaistan Lahdenväylällä Keravan ja Järvenpään välillä lokakuussa · 12.10.2026
- Tietyö rajoittaa liikennettä tiellä 148 Keravan ja Sipoon rajalla loppuvuodesta 2026 · 10.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisi tutkii Keravalla tapahtunutta väkivallantekoa · Itä-Uudenmaan poliisilaitos