Poliisi valvoo vesilinnustajia Lapinlahdella ja lähikunnissa
Itä-Suomen poliisi ja paikalliset riistanhoitoyhdistykset järjestävät tehostettua erävalvontaa lauantaina 22. elokuuta. Valvontaisku kohdistuu erityisesti vesilinnustuksen aloitukseen Lapinlahden, Iisalmen, Kiuruveden ja Maaningan alueilla.
Julkaistu 19.8.2026 klo 06.46

Suomen riistakeskuksen mukaan valvontapäivän keskeisenä tavoitteena on varmistaa metsästyksen turvallisuus ja laillisuus. Vesistöjen äärellä liikkuu aloitusaamuna suuri määrä metsästäjiä sekä muita luonnossa liikkujia, mikä korostaa huolellisuuden merkitystä. Poliisi muistuttaa, että viime vuosien vakavat metsästysonnettomuudet ovat usein johtuneet puutteellisesta kohteen tunnistamisesta tai aseen käsittelyvirheistä.
Tarkastuksissa viranomaiset käyvät läpi metsästyskorttien voimassaolon, metsästysoikeudet sekä aseiden kuljetustavat. Erityistä huomiota kiinnitetään vesilinnustukseen liittyviin erityissääntöihin, kuten hämärämetsästyksen kieltoon ja lyijyhaulien käytön valvontaan. Metsästäjiä kehotetaan varmistamaan etukäteen, että käytettävät patruunat ovat sallittuja.
Valvontatapahtuma tarjoaa myös mahdollisuuden vuoropuheluun viranomaisten ja harrastajien välillä. Maaningan riistanhoitoyhdistyksestä todetaan, että tapaamisten yhteydessä voidaan keskustella vastuullisesta metsästystavasta sekä vesilintukantojen hoidosta ja seurannasta.
Lue myös
- Lapinlahden Nerkoolla sijaitseva nopeuskamera on yksi maan vilkkaimmista · 17.8.2026
- Tietyö haittaa liikennettä tiellä 5821 Lapinlahdella elokuussa 2026 · 9.8.2026
- Lapinlahden Eränkävijän luonto -näyttely puhuttelee kävijöitä · 26.7.2026
- Erikoishammaslääkäriä ja sairaanhoitajaa syytetään kuolemantuottamuksesta Lapinlahdella · 8.7.2026
- Iäkäs mies hukkui Onkivedellä Lapinlahdella · 3.7.2026
- Lapinlahden suuren salametsästysjutun tuomiot kovenivat hovioikeudessa · 2.7.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisi ja riistanhoitoyhdistykset valvovat vesilinnustusta Pohjois-Savossa 22. elokuuta · Suomen riistakeskus – Pohjois-Savo