Poliisioperaatio Turengin yhteiskoululla osoittautui perättömäksi vaarailmoitukseksi
Useat poliisipartiot hälytettiin Turengin yhteiskoululle Janakkalassa perjantaina 30. lokakuuta sosiaalisessa mediassa levinneen kuvan vuoksi.
Julkaistu 30.10.2026 klo 12.30

Hämeen poliisilaitos sai kello 10.20 ilmoituksen mahdollisesta henkeen ja terveyteen kohdistuvasta uhasta. Ilmoituksen taustalla oli pikaviestisovelluksessa jaettu kuva, jossa väitettiin kouluampujan olevan koulun tiloissa. Paikan päällä poliisi totesi, ettei koululla ollut todellista vaaraa.
Selvityksessä ilmeni, että koulun alaikäinen oppilas oli lähettänyt viestiryhmään todennäköisesti tekoälyllä luodun kuvan. Ryhmässä käyty keskustelu antoi ymmärtää tilanteen olevan totta, minkä seurauksena asiasta ilmoitettiin hätäkeskukseen. Poliisi on kirjannut tapauksesta rikosilmoituksen perättömästä vaarailmoituksesta.
Hämeen poliisilaitos muistuttaa, että kaikki koulu-uhkaukset otetaan vakavasti ja ne sitovat merkittävästi viranomaisten resursseja. Poliisi painottaa, että perättömistä uhkauksista seuraa rikosoikeudellinen vastuu yli 15-vuotiaille, ja myös tätä nuoremmat ovat vahingonkorvausvelvollisia.
Lähde: https://poliisi.fi/-/poliisilla-turengin-yhteiskoululla-useamman-partion-tehtava
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Hämeen poliisilaitos.
Lue myös
- Janakkalan metsäpurojen vapaa virtaus palautettiin patojen purulla · 28.10.2026
- Liikenneonnettomuus häiritsee liikennettä kolmostiellä Janakkalassa · 20.10.2026
- Helsinki–Hämeenlinna-tiellä liikennejärjestelyjä Tervakosken kohdalla lokakuussa · 20.10.2026
- Tietyö hidastaa liikennettä Niinimäen alueella lokakuussa 2026 · 18.10.2026
- Hämeenlinnaan suunnitellaan uutta vammaisten asumisyksikköä ja Keinukamarin muutosta · 16.10.2026
- Kolmostiellä tietyö Janakkalassa lokakuussa – vaikutuksia liikenteeseen Riihimäen pohjoispuolella · 12.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisilla Turengin yhteiskoululla useamman partion tehtävä · Hämeen poliisilaitos