Ponsantien liikenne hidastuu Kangasalla elokuun alussa – tierumpu uusitaan
Kangasalan Ponsantiellä aloitetaan tierummun uusimistyö, joka aiheuttaa merkittävää haittaa liikenteelle elokuun ensimmäisellä viikolla. Työmaan kohdalla on käytössä vain yksi ajokaista ja liikennevalot.
Julkaistu 27.7.2026 klo 10.45

Sisä-Suomen elinvoimakeskus tiedottaa, että Kangasalla sijaitsevalla Ponsantiellä (maantie 58) tehdään rummun vaihtotyö 3.–7. elokuuta 2026. Rakennustyöt alkavat maanantaina aamukahdeksalta ja päättyvät perjantai-iltaan kello 20.00 mennessä. Työkohde sijaitsee lähellä Kaitaantien liittymää.
Autoilijoiden on syytä varautua viivästyksiin, sillä liikenne ohjataan työmaan ohi yhtä kaistaa pitkin liikennevaloilla. Jalankulkijoille ja pyöräilijöille järjestetään työn ajaksi erillinen väylä työmaan ohi. Urakasta vastaa Ylöjärven Kiviset Oy.
Remontti on osa laajempaa Sisä-Suomen putkisilta- ja rumpu-urakkaa, jonka aikana elinvoimakeskus kunnostaa useita kohteita Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen alueilla. Tienkäyttäjiä pyydetään noudattamaan erityistä varovaisuutta työmaan läheisyydessä.
Lähde: Sisä-Suomen elinvoimakeskuksen tiedote
Lähde: Sisä-Suomen elinvoimakeskus
Lue myös
- Hawks vei nimiinsä Helsingin salibandyherruuden · 12.9.2026
- Nokian KrP jatkoi mestaruusvireessä – Classic kaatui liiga-avauksessa · 12.9.2026
- Rajaportin saunalla kokeillaan uima-asujen käyttöä · 12.9.2026
- Sääksjärven ja Hervannan väliselle tielle 309 tulossa liikennerajoituksia tietyön vuoksi · 12.9.2026
- Tampereen väkiluku laski ensimmäistä kertaa 18 vuoteen · 12.9.2026
- Nokian KrP aloitti kautensa vahvasti – hallitseva mestari kaatoi Classicin kotonaan · 11.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Ponsantiellä liikennehäiriöitä rummun vaihtotyön vuoksi 3.–7.8.2026 välisenä aikana · Sisä-Suomen elinvoimakeskus