Porin työttömyysaste nousi lähes 15 prosenttiin – nuorten tilanne heikentynyt merkittävästi
Työttömien työnhakijoiden määrä kasvoi Satakunnassa kesäkuun aikana, ja maakunnan korkein työttömyysaste mitattiin Porissa. Erityisesti alle 25-vuotiaiden työttömyys ja pitkäaikaistyöttömyys ovat selvässä kasvussa edellisvuoteen verrattuna.
Julkaistu 21.7.2026 klo 06.46

Porissa työttömien määrä kasvoi vuoden takaisesta 344 henkilöllä, mikä on määrällisesti suurin lisäys koko Satakunnassa. Kesäkuun lopussa Porin työttömyysaste oli 14,9 prosenttia, mikä on maakunnan korkein lukema. Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen julkaisemien tilastojen mukaan työttömyys on lisääntynyt lähes kaikissa maakunnan kunnissa, ja koko Satakunnassa työttömiä oli yhteensä 11 840.
Erityisen huolestuttavaa on nuorten työllisyystilanteen heikkeneminen, sillä alle 25-vuotiaiden työttömien määrä hyppäsi 22 prosenttia vuodentakaisesta. Myös yli vuoden työttömänä olleiden pitkäaikaistyöttömien määrä on noussut 14 prosentilla. Ammattiryhmittäin tarkasteltuna työttömyys on kasvanut eniten palvelu- ja myyntialoilla sekä asiantuntijatehtävissä, kun taas rakennus- ja valmistusalalla työttömien määrä on hieman laskenut.
Lounais-Suomen elinvoimakeskus huomauttaa, että työttömyyden kasvu kesäkuussa on osittain kausiluonteista, mutta luvut ovat nousseet myös viime vuoteen verrattuna. Positiivisena merkkinä uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Satakunnassa kesäkuun aikana 738 kappaletta, mikä on lähes neljännes enemmän kuin vuosi sitten.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Satakunnassa voimakasta nousua työttömyydessä kesäkuussa · Lounais-Suomen elinvoimakeskus