Porissa anastettiin useita perämoottoreita perjantain aikana
Porin alueella on tehty perjantain aikana useita perämoottorivarkauksia. Lounais-Suomen poliisilaitos kertoo varkaiden vieneen viisi moottoria.
Julkaistu 21.9.2026 klo 12.31
Porin varkauksien lisäksi poliisille on ilmoitettu muistakin perämoottorivarkauksista eri puolilla lounaisrannikkoa. Tapaukset tulivat ilmi poliisin tehostetun yleisen järjestyksen ja turvallisuuden valvonnan yhteydessä viikonlopun aikana.
Lounais-Suomen poliisilaitos raportoi myös muista viikonlopun tehtävistä lähikunnissa. Harjavallassa kaksi miestä pelastettiin Kokemäenjoesta poliisin paikannettua heidät dronen avulla, ja Karviassa 17-vuotias kuljettaja suistui autollaan katolleen lauantain vastaisena yönä. Nuoren kuljettajan vammat eivät olleet vakavia, mutta poliisin mukaan hänen poikkeusluvalla saatu ajo-oikeutensa ei ollut voimassa yöaikaan.
Asiasta tiedotti Lounais-Suomen poliisilaitos.
Lähde: https://poliisi.fi/-/lounais-suomen-monen-sorttinen-viikonloppu
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Lounais-Suomen poliisilaitos.
Lue myös
- Liikenneonnettomuus Sauvon ja Paimion rajalla tiellä 181 · 23.10.2026
- Poliisin pop-up-lupapalvelu saapuu Merikarvialle marraskuussa · 22.10.2026
- Tikkurilan Dixiin aukeaa uudenlainen ärrä-myymälä lokakuussa · 19.10.2026
- Poliisi on päättänyt Porin jäteautoonnettomuuden tutkinnan – rikosta ei epäillä · 16.10.2026
- Tapaseuran puheenjohtaja: Koulupukeutumisessa on kyse elämänkatsomuksellisista eroista · 16.10.2026
- Poliisi tavoitti päihtyneitä kuljettajia Porissa ja Ulvilassa · 16.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Lounais-Suomen monen sorttinen viikonloppu · Lounais-Suomen poliisilaitos