Posio kieltää peruskoululaisten puhelimen käytön koko koulupäiväksi
Posion sivistysvaliokunta on päättänyt, että peruskoulun oppilaiden puhelimien käyttö rajataan koko koulupäivän ajaksi 1. elokuuta 2026 alkaen. Lisäksi valiokunta hyväksyi muutoksia koululaisten kuljetusaikatauluihin.
Julkaistu 10.6.2026 klo 21.58

Uusi puhelinrajoitus koskee kaikkia peruskoulun oppilaita syyslukukauden alusta lähtien. Tähän asti puhelimen käyttö on ollut kokonaan kiellettyä alakoululaisilta, kun taas yläkoululaisilla rajoitukset ovat koskeneet oppitunteja ja ruokavälituntia. Kokemukset rajoituksista ovat olleet myönteisiä, ja niiden on koettu parantavan työrauhaa sekä lisäävän oppilaiden keskinäistä vuorovaikutusta. Myös koulun vanhempaintoimikunta kannatti puhelimien käytön rajaamista koko koulupäivän ajaksi.
Sivistysvaliokunta päätti samassa kokouksessa myös koulukuljetusten muutoksista. Elokuusta alkaen koulukuljetukset lähtevät tiistain lisäksi myös torstaisin vasta kello 15.15. Muutoksen taustalla on peruskoulun tuntijaon muutos.
Kuljetusoppilaiden huoltajille suunnatun kyselyn mukaan suurin osa vanhemmista on ollut tyytyväisiä nykyisiin järjestelyihin ja odotusajalle järjestettyyn kerhotoimintaan. Moni lapsista osallistuu odotusaikana koulun iltapäiväkerhoon tai muuhun toimintaan.
Lisätietoja päätöksistä voi lukea sivistysvaliokunnan pöytäkirjasta osoitteessa https://posio.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=3298
Lähde: Posion Sivistysvaliokunta pöytäkirja 28.5.2026.
Lue myös
- Posion poliisiaseman asiakaspalvelu sulkeutuu loppuvuodeksi 2026 tilamuutosten vuoksi · 8.9.2026
- Vauvasirkusta ja musiikkia Posion Kulttuurineuvolan Vauvapäivässä · 7.9.2026
- Posion koulun liikuntasalissa järjestetään marraskuussa työ- ja koulutusmessut · 7.9.2026
- Valotaideteos Tähtikukan kajo saapuu Posiolle · 7.9.2026
- Musiikkiopiston oppilaat konsertoivat Posion seurakuntakodilla lokakuussa · 3.9.2026
- Posiolla kehitetään taiteen ja yritysten yhteistyötä Kulttuuripolku-työpajassa · 3.9.2026
Keskustelu
Ladataan…