Prisma Launeella Lahdessa uusi puhelimella skannaava ostospalvelu
Lahden Prisma Launeella on otettu käyttöön uusi "Kerää ja skannaa" -palvelu, joka mahdollistaa ostosten skannaamisen omalla puhelimella suoraan ostoskierroksen aikana. Palvelu on ollut pilotissa Riihimäen Prismassa viime syksystä, ja laajeni Launeelle kesäkuussa.
Julkaistu 24.6.2026 klo 12.45

Osuuskauppa Hämeenmaan mukaan uusi palvelu helpottaa asiakkaiden arkea, sillä erillistä skannauslaitetta ei tarvita. Asiakkaat voivat skannata tuotteet omalla puhelimellaan S-ostoslista-sovelluksen kautta ja pakata ne suoraan kassiin jo myymälässä. Ostokset maksetaan lopuksi pikakassalla.
Palvelu on suunnattu täysi-ikäisille asiakasomistajille, joilla on S-Etukortti ja S-ostoslista-sovelluksen uusin versio. Sovellukseen kirjaudutaan S-tunnuksella, johon S-Etukortti on liitetty. Kehityspäällikkö Mikko Merikiven mukaan palvelu toimii kaikilla puhelinten käyttöjärjestelmillä.
Prisman henkilökunta auttaa palvelun käytössä ja tarkistaa ikärajavalvottavat tuotteet. Järjestelmässä tehdään myös satunnaisia uusintaskannauksia, joissa henkilökunta tarkistaa skannattuja tuotteita. Pilotin jälkeen palvelu on tarkoitus laajentaa kaikkiin S-ryhmän Prismoihin.
Lue myös
- Pohjanmaan hyvinvointialueen hoidon tarpeen arvioinnissa kova aamuruuhka – kiireettömiä potilaita pyydetään soittamaan iltapäivisin · 25.8.2026
- Tietyö sulkee ajokaistan kantatiellä 54 Riihimäellä elokuussa 2026 · 25.8.2026
- Hollolan sote-keskuksen palvelutoimiston aukioloajat supistuvat · 25.8.2026
- Nuorten mielen hyvinvointi ja musiikki valtaavat Lahden torin elokuun lopussa · 25.8.2026
- Henkilöautoilija pakeni poliisia huomattavalla ylinopeudella Lahdessa · 23.8.2026
- Suomenlahdelle annettu oranssi myrskyvaroitus – koillismyrsky voimistuu sunnuntain vastaisena yönä · 23.8.2026
Keskustelu
Ladataan…