Professori Mikael Fogelholm luennoi planetaarisesta ruokavaliosta Sysmän kirjastossa
Sysmän kunnankirjastossa järjestetään lokakuussa Ikääntyvien yliopiston verkkoluento, jossa käsitellään planetaarista ruokavaliota professori Mikael Fogelholmin johdolla.
Julkaistu 31.8.2026 klo 05.26
Luento pidetään maanantaina 28. lokakuuta kello 14.00–16.00. Tilaisuus järjestetään Sysmän kunnankirjaston Ilola-huoneessa, joka sijaitsee lehtisalin takaosassa osoitteessa Valittulantie 5. Helsingin yliopiston professori Mikael Fogelholm toimii asiantuntijana verkkoyhteyden välityksellä.
Tilaisuus on osa Ikääntyvien yliopiston toimintaa, joka on suunnattu kaikille tiedosta ja itsensä kehittämisestä kiinnostuneille. Toimintaan osallistuminen ei vaadi tiettyä pohjakoulutusta tai ikää. Luento on maksuton ja avoin kaikille, mutta osallistujilta edellytetään ilmoittautumista joko paikan päällä tai ennakkoon verkossa.
Järjestelyistä vastaavat yhteistyössä Sysmän kirjasto, Päijät-Hämeen kesäyliopisto sekä Jyväskylän kesäyliopisto. Tapahtumasta on tiedotettu Sysmän kunnan verkkosivuilla.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Sysmä – tapahtumat.
Lähde: Sysmä – tapahtumat
Lue myös
- O2-Jyväskylälle historiallinen avausvoitto ja jatkoaikaryöstö Oulusta · 21.9.2026
- Helsinkiläinen jäätelövalmistaja määrättiin korjaamaan vakavia hygienia- ja pakkauspuutteita · 21.9.2026
- Lastenrattaiden palo Kortepohjassa työllisti pelastuslaitosta Jyväskylässä · 21.9.2026
- Tiede valtaa Jyväskylän laboratoriot ja kampukset syyskuun lopulla · 21.9.2026
- Helsinki suunnittelee Seuren omistusrakenteen uudistamista – taustalla hankintalain muutos · 21.9.2026
- Porraskäytävään varastoitu tavara syttyi palamaan Kortepohjassa · 21.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Planetaarinen ruokavalio -verkkoluento kirjastossa · Sysmä – tapahtumat